Chaos (mytologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chaos
Chaos podle italského malíře Lorenza Lotta
Děti Gaia
Erós
Tartaros
Erebos
Nyx
Úranos
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V řecké mytologii je Chaos (χάος, 2. pád Chaosu) počátkem a pramenem všeho existujícího.

Hesiodos[editovat | editovat zdroj]

„První vznikl Chaos, ale po něm Země…“ Tím začíná řetěz plození a zrození. Nejprve spontánně vznikl Chaos, po něm temná noc Nyx a věčná tma Erebos, z Ereba a Nykty vzniklo věčné světlo Aithér a světlý den Hémerá. Poté se zrodila země Gaia, podsvětní propast Tartaros a všeoživující láska Erós. Gaia zrodila nebe Úrana a moře Ponta. S Úranem má 12 synů a dcer, obrovských Titánů. Giganty vytvořila Gaie z krve Úrana . Úranos se zmocnil vlády nad světem, později ho svrhnul jeho syn Kronos a toho zas jeho syn Zeus. Podle smyslu a významu slova je Chaos pro Hésioda prázdný prostor, v němž se může rozšiřovat vše později vzniklé.

Ovidius[editovat | editovat zdroj]

Ve své knize Proměny začíná rovněž stvořením světa, chápe Chaos jako „mohutnou masu, beztvarou a pustou, nic než spočívající tíži, hromadu neslučitelných jader“.

Beletrie[editovat | editovat zdroj]

Na Chaos z řecké mytologie volně navazují výskyty Chaosu (nebo Chaose) ve fantasy literatuře.

  • V sérii Amber existují jen dvě skutečná místa (světy) – Amber a Dvory Chaosu. Všechny ostatní světy, včetně naší země, jsou jen stíny vytvářené napětím mezi nimi, mezi Řádem a Chaosem. Chaos je zde původní, Amber byl vytvořen později a vládci Chaosu z toho stále nejsou nadšení…
  • V sérii Zeměplocha je Chaos pátým jezdcem apokalypsy (ostatní jsou Smrť, Válka, Nákaza a Hlad). Disponuje mečem chladnějším než absolutní nula a jezdí válečným vozem. Kromě toho prodává mléko a mléčné výrobky.

Související články[editovat | editovat zdroj]