Quintus ze Smyrny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Quintus ze Smyrny
Narození4. století
Smyrna
Úmrtí4. století
Povoláníbásník
DětiDorotheus
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Quintus ze Smyrny[1] či též Quintus Smyrnaeus, nebo Kointos Smyrnaios byl starořecký básník 3. nebo 4. století. Napsal mytologický epos Ta meth’ Homéron (Co se stalo po Homérovi), který navazuje na Homérovu Iliadu a ve čtrnácti dílech psaných hexametrem popisuje osudy jejích hrdinů od momentu, v němž Homérovo dílo končí (tedy od Hektorovy smrti) až do skončení Trojské války.[2]

Dílo, jež se dochovalo celé, je známo též jako Posthomerica. Někteří badatelé umisťují vznik díla a život jeho autora hlouběji v čase, do 2. století, neboť v něm nacházejí vliv "druhé sofistiky" té doby. Z toho, co autor o sobě uvádí sám ve svém díle, se usuzuje, že se narodil ve Smyrně dnes İzmir v Turecku. Jediný známý rukopis Quintovy epické básně objevil v roce 1450 humanista Aldus Manutius, a to u kardinála Basilia Bessariona v Kalábrii - proto autora nazval Quintus Calaber, když jeho dílo vydal v Benátkách roku 1504 pod názvem Quinti Calabri derelictorum ab Homero libri XIV. Jméno Quintus Smyrnaeus zavedl nakladatel Lorenz Rhodomann, když v roce 1577 vydal první latinský překlad (z pera Michaela Neandera).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quintus Smyrnaeus na anglické Wikipedii.

  1. Quintus ze Smyrny, asi 3. století, řecký básník - CoJeCo.cz - Vaše encyklopedie. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2018-06-01]. Dostupné online. 
  2. Quintus Smyrnaeus | Greek poet. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2018-06-01]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]