V tomto článku je použita zastaralá šablona "Link FA".

Kentaur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o mytologických bytostech. O planetkách mezi Jupiterem a Neptunem pojednává článek Skupina kentaurů.
Bronzová socha kentaura

Kentaur (starořecky Κένταυροι) je bytost původem z řecké mytologie, napůl kůň, napůl člověk. Byli to nezkrotní a divocí tvorové, které se nikdo neodvážil osedlat a byla čest se na ně posadit. V řeckém bájesloví byli synové thessalského krále Íxiona. Někteří vynikali pod vlivem vína násilnými činy. Kentaur Cheirón byl naopak moudrý, a proto se kentauři stali symbolem mužnosti, statečnosti a síly.

Jejich existence inspirovala spoustu literárních autorů (zejména fantasy), aby je dosadili do své tvorby. V knížkách Letopisy Narnie od C. S. Lewise jsou Kentauři velice starobylý rod, vyznačující se svou moudrostí a znalostí astronomie i astrologie. Autorka knížek o Harry Potterovi, J. K. Rowlingová, použila základ z bájí a nějak je nepřibarvovala. V Letopisech se také diskutuje, jak kentauři jí. Některá teorie tvrdí, že při jídle musí kentauři nejdříve naplnit svůj lidský žaludek normálními pokrmy a poté se napást trávy pro svůj koňský žaludek. Každá jejich svačina je proto velice dlouhá.

Kentauři v literatuře[editovat | editovat zdroj]

Kentauři z příběhu Harry Potter[editovat | editovat zdroj]

Bane[editovat | editovat zdroj]

Bane je jeden z kentaurů, kteří obývají Zapovězený les . V knize se objevuje, když Harry, Hermiona, Tesák, Malfoy, Neville a Hagrid pátrají po zraněném jednorožcovi. On kritizoval Firenzeho, když nesl Harryho na zádech od mrtvého jednorožce. Zajímavostí je, že na rozdíl od Ronana mluví velice rychle. Ve filmu je velice rezavý.

Firenze[editovat | editovat zdroj]

Firenze je kentaur, v pátém díle začal po nuceném odchodu Sibylly Trelawneyové vyučovat jasnovidectví. Poprvé se objevil již v prvním díle, kdy Harryho zachránil před Voldemortem. K nelibosti ostatních kentaurů vezl Harryho na zádech, což je mezi nimi považováno jako symbol toho, že slouží lidem. V pátém filmu se Firenze neobjevil, i když v knize učil v Bradavicích místo profesorky Trelawneyové. Když ho poprvé Harry viděl ve třídě, bylo vidět, že byl kvůli tomu, že bude učit, napaden ostatními kentaury. V šestém díle pokračoval v učení spolu s Trelawneyovou, protože se nemohl vrátit do Zapovězeného lesa, protože už by nebyl ostatními kentaury přijat. V sedmém díle se účastní bitvy o Bradavice.

Kentauři v Percym Jacksonovi[editovat | editovat zdroj]

V knihách o Percym Jacksonovi jsou kentauři uváděni jako veselá a zábavná stvoření kterým nechybí smysl pro humor. Jejich největší stádo se nachází v Miami a jmenuje se Zábavní koníci jižní Florida. Rádi hrají paintball a sledují fotbal. Přesto jsou velmi moudří a stateční. Nejdůležitější z tohoto stáda je Cheiron, syn Krona, který pracuje jako učitel v Táboře Polokrevných a maskuje se za smrtelníka pomocí kolečkového křesla.

Kentaur v heraldice[editovat | editovat zdroj]

Jako erbovní znamení ho ve znaku užíval Matěj z Vykrantic.

Kentaur v záhadologii[editovat | editovat zdroj]

Někteří záhadologové považují kentaura za reálnou historickou a biologickou možnost a dokládají tuto hypotézu zprávami o zrození či životě kříženců v minulosti i současnosti. Většina kultur však zrozené kentaury likviduje jako doklad nečistého, hříšného styku mezi člověkem a zvířetem, proto je zajišťování důkazů i dnes obtížné. Dochoval se písemný rozkaz římského vojenského velitele, který zakazuje vozit na vojenské manévry kozy pro sexuální vybití vojáků s argumentem, že se v poslední době rodí mnoho kříženců. Také v minulém století se v tisku objevilo několik zpráv o zrození kentaurů, např. z Afriky. V šírším smyslu může vzniknout kentaur křížením člověka a jelenovitých či velbloudovitých sudokopytníků (alpaka, lama, velbloud) nebo přežvýkavých sudokopytníků (kráva, koza, ovce, jelen a antilopa) a koňovitých lichokopytníků (zebra, osel, kůň). Na základě znalosti biologie mezidruhových kříženců můžeme předpokládat, že více než 98% kentaurů je neplodných. Kentaura vzniklého křížením člověka a krávy můžeme nazvat mínotaur. Lze předpokládat, že některé kultury v historii, včetně některých období Římské říše chovaly kentaury a mínotaury při chrámech ve velké úctě jako božské bytosti.[zdroj?]

Další hybridní bytosti[editovat | editovat zdroj]