Déianeira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boj Hérakla s Achelóem o Déianeiru

Déianeira (řecky Δῃάνειρα, latinsky Deianira) je v řecké mytologii dcerou kalydónského krále Oinea. Byla druhou manželkou největšího reka Hérakla.

Byla sestrou Meleagra a Týdea. Její otec Oineás proslavil Kalydón velkými lovy. Do mýtů vešel hon na kalydónského kance, zvíře, které do kraje poslala bohyně lovu Artemis, když jí tam nebyla předtím prokázána náležitá úcta. Lov měl tragické následky.

S Herkulem[editovat | editovat zdroj]

Déianeira se stala druhou ženou Hérakla poté, kdy svou první manželku Megaru přenechal svému synovci a příteli Ioláovi, který o ni pečoval v době, kdy Héraklés plnil dvanáct úkolů, uložených králem Eurystheem. Po této těžké službě, která trvala několik let, se Héraklés rozhlížel po nové manželce, líbila se mu krásná rusovlasá Iola, dcera oichalského krále Euryta, ale z toho sešlo pro velké urážky z obou stran.

Nakonec Héraklés našel svou novou manželku Déianeiru v Kalydónu a musel si ji vybojovat v těžkém souboji s druhým nápadníkem - říčním bohem Achelóem. Poté novomanželé opustili Kalydón a putovali do Héraklova města Tírynthu. Cestou přecházeli přes řeku, kde nebyl most, takže Héraklés přeplaval a Déianeiru přenesl na druhý břeh Kentaur Nessos. Tolik se mu za tu chvíli zalíbila, že ji chtěl unést, takže Héraklés ho smrtelně zasáhl šípem. Nessos ještě v poslední chvíli stačil Déianeiře pošeptat, aby si uschovala jeho krev a v budoucnu, kdyby láska jejího manžela ochladla, ať krví potře jeho oděv a láska se znovu vrátí.

Žili spolu v lásce a shodě, měli syna Hylla a další děti.

Herkulova a její smrt[editovat | editovat zdroj]

Pak se ale stalo, že Héraklés se vypravil do oichalského království napravit minulé křivdy od krále Euryta. Zabil ho, nato se setkal s jeho krásnou dcerou Iolou a znovu se do ní zamiloval.

Jakmile se do dozvěděla Déianeira, vzpomněla na Nessovu radu, potřela Héraklův plášť a poslala mu ho. Otrávená krev vnikla do Héraklova těla a způsobila mu hrozné bolesti, od nichž nebylo pomoci a skončilo by to smrtí, kdyby ho bohové nevzali na Olymp. Dali mu nesmrtelnost, místo na nebeské klenbě v blízkosti souhvězdí Hydra. Oženil se s Hébé, dcerou bohyně Héry, která celý život proti němu spřádala intriky.

To všechno se však Déianeira už nedozvěděla, protože hned po Héraklově onemocnění, které sama způsobila, spáchala sebevraždu. Podle jedné verze se oběsila, podle druhé nalehla na meč na manželském lůžku.

Odraz v umění[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Déianeira ve Wikimedia Commons Antičtí i moderní umělci často zobrazovali Déianeiru v epizodě s Kentaurem Nessem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Slovník antické kultury, nakl. Svoboda, Praha, 1974
  • Vojtěch Zamarovský, Bohové a hrdinové antických bájí
  • Graves, Robert, Řecké mýty, 2004, ISBN 80-7309-153-4
  • Houtzager, Guus, Encyklopedie řecké mytologie, ISBN 80-7234-287-8
  • Gerhard Löwe, Heindrich Alexander Stoll, ABC Antiky