Mořská panna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Další významy slovního spojení Mořské panny.
mořská panna vytesaná do skály
mořská panna ze dřeva

Mořská panna je bájná postava vyskytující se v bájích, mýtech a některých pohádkách či dílech spadajících do žánru fantasy. Vyskytuje se v lidových slovesnostech všech evropských národů. Slované jim říkali rusalky, v Německu "Meerfrau", "Nix", "Nixe" a "Lorelei", v Cornwallu "Merrymaid", v Irsku "Merrow" a ve Skandinávii "Neck", "Havfrue" a "Havmand".

Často bývají mylně nazývány Siréna <sirénami z eposu Odyssea, ale jedná se o jiné bytosti. Názory na jejich původ jsou různé. Podle křesťanské tradice jde to potomky lidí, kteří během Potopy světa nevstoupili na Noemovu Archu, a tedy potomci nesmiřitelných hříšníků, od kterých se Bůh rozhodl svět očistit. V babylonské, filištínské a asyrské mytologii byla bytostí podobnou mořské panně vodní bohyně Derketó.

Mořská panna, jak jí známe dnes vznikla patrně ve středověku, často se znázorňuje jako žena sedící na skalisku, která si češe vlasy a shlíží se v zrcátku. Původ tohoto vyobrazení není jasný, ale má se za to, že je výsledkem chybného pochopení staré desky znázorňující bohyni Derketó hrající na lyru. Ta v jedné ruce držela trsátko, používané ke hře na strunné nástroje a ve druhé ruce lyru samotnou, jak se ale zdá, tyto propriety nebyly středověkým člověkem správně pochopeny, a od té doby se znázorňuje s hřebenem a zrcátkem. Je rovněž velmi známá pověst, že se slzy mořských panen mění v perly.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Popisy těchto bytostí se různí, nicméně mají společnou blízkost k pramenům, řekám a mořím. Ženy tohoto národa byla údajně půvabná, nádherná stvoření, která lákala námořníky svou krásou do moře, kde je utopily nebo sežraly, aby získaly duši, kterou ony samy neměly. Jejich horní část těla byla lidská, ale místo nohou měly rybí ocas. Všechny mořské panny ale nebyly zlé, vystupovaly spíše jako mocné kouzelnice, schopné ovládat mořské živly. Námořníci se často snažili mořské panny chytat a nutili je, aby jim splnili přání. Muži jsou na rozdíl od svých ženských protějšků ohyzdní a zlí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Malá mořská víla[editovat | editovat zdroj]

Jde o pohádku Hanse Christiana Andersena, která byla napsána v roce 1836. Mořská víla se zamiluje do prince, a požádá čarodějnici, aby jí změnila v člověka. Čarodějnice souhlasí, a změní jí, ale odebere jí řeč a dá jí ultimátum, aby se do ní princ zamiloval do příštího úplňku, jinak ona sama zemře. Víla ale neuspěje a princ se namísto do ní zamiluje do jiné princezny. Když pak ráno po úplňku vyjde slunce, Malá mořská víla zraněná neopětovanou láskou umírá, a mění se v mořskou pěnu. Pohádka byla vícekrát zfilmována.

Peter Pan[editovat | editovat zdroj]

Mořské panny se objevují i v Zemi Nezemi v divadelních, literárních a filmových dílech pojednávající o Petru Panovi.

Film a divadlo[editovat | editovat zdroj]

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna[editovat | editovat zdroj]

Mořské panny jsou zde zobrazené jako nebezpečné a krásné ženy, s chtíčem pro lidské maso lákající muže díky jejich hlasu přepadnout přes okraj lodě. Jejich slza je také potřebná pro obnovení síly Pramenu Mládí. Pokud jejich tělo opustí vodu, mohou dokonce uschnout a zemřít. Nejznámější z nich je Siréna.

Harry Potter a Ohnivý Pohár[editovat | editovat zdroj]

Tyto bytosti se nazývají v originále "Merpeople" - Mořští lidé. Jejich objevení se datuje do dob Starověkého Řecka, kde byly známé jako Sirény. Jejich vzhled se různí podle teploty vody, ve které žili. Ti, kteří žijí teplejších vodách jsou více podobní lidem jako klasické mořské panny, jejich studentovodní příbuzní jsou mnohem více podobní rybám a často označováni za ošklivé. Některé zdroje rovněž uvádí, že sladkovodní mořské panny jsou méně násilné, než slanovodní.

Bytost z hlubin[editovat | editovat zdroj]

Film pojednávající o lapené královně mořských panen. V nádrži s mřížemi ji drží starý muž, kterému před lety zabila ženu. Po tom co se o svém tajemství svěří páru, který vlastní "Freak show" je při následném vloupání nešťastnou náhodu zabit. Mořská panna je ukradena a převezena na loď, na které ji pár se svojí skupinou chtějí převést do Ameriky, kde na ní chtějí vydělat "velké peníze". Avšak loď už na místo určení nedopluje...

Once Upon a Time[editovat | editovat zdroj]

Mořská panna neboli Siréna se objevuje v první sérii seriálu. Princ Krasoň se musí vydat k jezeru Nostos, aby získal kouzelnou vodu která by zbavila Frederika (pravá láska dcery krále Midase) zlatého prokletí. Jezero ale hlídá Siréna a tak není zrovna jednoduché vodu získat. Siréna se totiž umí měnit do podoby jakékoli ženy. Krasoňovi se to nakonec podaří, odolá Siréně a zachrání Frederika.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]