Bylina (pověst)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan Bilibin. Dobryňa Nikitič zachraňuje Zabavu Putjatichna před drakem Gorynyčem.

Bylina (rusky: были́на, mn. č. byliny, také bylyny nebo stariny) je žánr ruských epických hrdinských básní, které obvykle popisují hrdinské činy bohatýrů (například Ilja Muromec, Dobryňa Nikitič, Aljoša Popovič, Volch Vseslajevič, Mikula Seljanovič, či Svjatogor).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byliny vznikaly patrně od 12. století, tento odhad je ale založen na zmínce ve Slovu o pluku Igorově (které je samo co do formy a stylu v podstatě bylinou), jehož autenticita ale není zcela jasná. Nejmladší byliny vznikly až v 19. století. Byliny byly předávány ústní cestou, přednášeny s hudebním doprovodem tzv. skazateli, takže se pochopitelně postupem doby měnily, přizpůsobovaly aktuálním událostem i změnám dobového vkusu.

Členění do cyklů[editovat | editovat zdroj]

Byliny se dělí do několika cyklů, přibližně podle historického období (nejslavnější jsou patrně básně z kyjevského cyklu o Vladimíru I. a Vladimíru Monomachovi a jejich bohatýrech, další cykly jsou např. o bohatýrech novgorodských (např. o Vasilu Buslajevičovi), moskevských, o povstání Stěnky Razina, o ukrajinských kozácích, až po tzv. petriady o Petru Velikém). Ruským bylinám jsou podobné ukrajinské dumy.

Charakteristika bylin[editovat | editovat zdroj]

Byliny jsou psány nerýmovaným tónickým veršem, byly přednášeny většinou s hudebním doprovodem, jsou psány typickým stylem (opakování promluv a popisů, kontrasty, antiteze, obrácený slovosled, ustálená epiteta), který se mnoho ruských básníků snažilo napodobit, byliny se staly inspirací i pro mnoho jiných uměleckých děl, některé byly i zfilmovány.

Umělecké ztvárnění (folkloristika, překlady)[editovat | editovat zdroj]

Byliny byly v pozdější době folkloristy sebrány do několika sbírek, z nichž nejrozsáhlejší Polnyj svod kyjevskich bylin A. Lelčuka je k dispozici online. Do češtiny některé byliny volně přebásnil František Ladislav Čelakovský formou tzv. ohlasů v básnické sbírce Ohlas písní ruských, existují ale i další překlady.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]