Kapustňák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKapustňák
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsirény (Sirenia)
Čeleďkapustňákovití (Trichechidae)
Gill, 1872
Rodkapustňák (Trichechus)
Linné, 1758
Mapa rozšíření kapustňáků: kapustňák senegalský – oranžově; kapustňák jihoamerický – červeně, kapustňák širokonosý – zeleně
Mapa rozšíření kapustňáků: kapustňák senegalský – oranžově; kapustňák jihoamerický – červeně, kapustňák širokonosý – zeleně
Sesterská skupina
dugongovití (Dugongidae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapustňák (Trichechus) je jediný rod z čeledi kapustňákovití. Jsou to velcí vodní savci známí také jako mořské krávy. Kapustňákovití se liší od dugongovitých (moroňovitých, Dugongidae) ve tvaru lebkyocasu. Ocas kapustňáka má pádlovitý tvar, zatímco moroně tvar vidlicovitý. Jsou to býložravci, kteří traví většinu času pastvou v mělkých vodách.

Existují tři druhy kapustňáka: kapustňák senegalský (Trichechus senegalensis) obývá západní pobřeží Afriky, kapustňák jihoamerický (Trichechus inunguis) východní pobřeží Jižní Ameriky a kapustňák širokonosý (Trichechus manatus) neboli lamantin žije v mělkých, bahnitých pobřežních oblastech Severní, StředníJižní AmerikyKaribského moře. Na ostrově Portoriko se v domorodém jazyce kapustňákům říkalo „manatí“, toto jméno se odrazilo i v latinském názvu (Trichechus manatus) a přešlo i do některých dalších jazyků, například do angličtiny.

Kapustňák floridský byl po nějakou dobu považován za samostatný druh, ale ITIS (Integrovaný taxonomický informační systém) jej překlasifikoval jako poddruh kapustňáka širokonosého. Dosahuje více než 4,5 m a žije jak ve sladké, tak ve slané vodě. Dříve byl loven pro olej a maso, ale nyní je chráněný zákonem.

Kapustňáci spolu s lenochody jsou jediní savci, u kterých není krční páteř tvořena 7 obratli.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]