Lenochodi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLenochodi
alternativní popis obrázku chybí
Lenochod hnědokrký (Bradypus variegatus)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Řád chudozubí (Xenarthra)
Podřád lenochodi (Folivora)
Delsuc, Catzeflis, Stanhope, and Douzery, 2001
Čeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podřád lenochodi (Folivora) je kategorií dvou monotypických čeledí (každá o jediném rodu) stromových savcůřádu chudozubých.

Evoluce[editovat | editovat zdroj]

Společný předek těchto zvířat žil asi před 40 miliony let, kdy se obě čeledi od sebe oddělily; v současnosti jsou od sebe vzdáleny více, než jejich vzhled naznačuje. Lenochodovití dvouprstí byli po dlouhou dobu pozemními živočichy, ke stromovému životu přešli někdy po období doby ledové asi před 10 tisíci lety. Lenochodovití tříprstí po sobě nezanechali průkaznější historické stopy, přičemž se předpokládá, že přešli k životu na stromech mnohem dříve. Obě čeledi jsou příkladem konvergentního vývoje.

V období pleistocénu existovaly obří pozemní formy lenochodů, z nichž některé druhy byly gregarické (žily ve skupinách), což je příklad argentinského druhu Lestodon armatus.[1]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Zvířata obou čeledí žijí na území Střední Ameriky a na severní polovině Jižní Ameriky. Areál výskytu se mnohdy prolíná, někdy na jednom stromě žijí i dva rozličné druhy. Jejich hlavním biotopem jsou tropické deštné pralesy od Amazonské nížiny až po Guayanskou vysočinu a Andy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to živočichové o velikosti 50 až 70 cm a váze 4 až 8 kg s krátkým ocasem nebo bez, převážně šedě zbarvená. Jejich dlouhá a hrubá srst vyrůstá směrem od břicha k zádům a visí jim podél těla. Jejich hlava je kulatá a neochlupený čenich krátký. Končetiny mají poměrně dlouhé, zadní jsou vždy kratší. Na předních mají dva nebo tři srostlé prsty a na zadních vždy tři; prsty jsou zakončeny silnými zahnutými drápy o délce až 10 cm. Mezi samcem a samicí bývá někdy jen nepatrný, nebo žádný rozdíl ve vybarvení. V tlamě mají 18 zubů bez skloviny, nemají řezáky ani špičáky. Krčních obratlů bývá různý počet, a to od šesti do devíti, krk mají pružný a hlavu mohou otáčet o 180°. V jejich kožichu žije mnoho parazitů a jako rarita i drobná symbiotická zelená řasa, která jim propůjčuje nazelenalé zbarvení a poskytuje i na tuky bohatou výživu. Řasy jsou na druhou stranu vyživovány trusem specifického druhu můr, jež žijí pouze na lenochodech.[2] Mají kolísavou, nízkou tělesnou teplotu, v korunách se vyhřívají na slunci. Jejich zrak a sluch nejsou dokonalými smysly.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Tato stromová zvířata tráví téměř celý svůj život ve větvích vysokých a hustých stromů, kde spí, páří se i vychovávají mladé. V korunách se pohybují velmi málo, převážně jen za další potravou, a to lezením, kdy jsou na větvi zavěšeni za hákovité drápy všech končetin. Při spěchu ulezou asi 4 m za minutu, přičemž jen výjimečně spadnou a následně uhynou. K úpatí stromů slézají jen se vyprázdnit (přibližně jednou za čtyři dny) nebo při potřebě přestěhovat se za potravou na další strom. Avšak při krátkém pohybu na zemi, jsou tito živočichové nejzranitelnější, hlavně kvůli jejich rychlosti. Po zemi se spíš vlečou než chodí, dokáží však i plavat.

Mimo období páření jsou samotáři. Mnoho času prospí, uvádí se doba od 10 do 20 hodin denně. Spí převážně zaháknutí za své drápy na větvích hlavou a hřbetem dolů, stejnou polohu zaujímají, i když nespí. Před případným predátorem se obvykle účinně brání ostrými drápy a zuby. Svými pomalými pohyby při lezení unikají pozornosti šelem a dravých ptáků, kteří registrují ve větvoví hlavně pohyb.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Lenochodi jsou býložravci, žerou listy, mladé větvičky, květy i plody. Uvádí se, že příležitostně sežerou i hmyz nebo bezobratlého živočicha. Jejich strava je složená hlavně z listí, je málo energetická a její strávení v několikadílném žaludku za pomoci celulózu rozkládajících bakterií trvá několik dnů. Svou potravu si hledají ve dne nebo v noci především výborným čichem.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tato polygamní zvířata se páří dle klimatických podmínek oblasti, ve které žijí. Samec po kopulaci odchází a o mláďata se nestará. Samice po 6 až 11 měsíční březosti vrhne obvykle jediné mládě, které se jí ihned přidržuje svými drápy, a kojí ho z prsních žláz na hrudi. Za měsíc až dva již potomek počíná spásat listí a do roka nebo dvou je matkou opuštěn.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Lenochodi žijí na velkém areálu a přímé vyhynutí jednotlivým druhům nehrozí. Mimo přirozených predátorů je nejvíce ohrožuje lov a dále likvidace přirozených biotopů. Výjimkou je lenochod trpasličí vyskytující se pouze na neobydleném ostrůvku v Karibiku o rozloze cca 5 km², jehož populace nedosahuje ani 500 jedinců.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Lenochodi se taxonomicky dělí:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • ABC 08/2012: Lenochod není líný! Nejpodivnější savec světa [online]. Ringier, Axel Springer.cz, rev. 08/2012 [cit. 2013-11-28]. Dostupné online. (česky) 
  • MYERS, Phil. Animal Diversity Web: Bradypodidae [online]. University of Michigan Museum of Zoology, MI, USA [cit. 2013-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  • MYERS, Phil. Animal Diversity Web: Megalonychidae [online]. University of Michigan Museum of Zoology, MI, USA [cit. 2013-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Other Free Encyclopedias, Animal Life Resource: Bradypodidae [online]. NET Industries, Kingston, Ontario, CA [cit. 2013-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Other Free Encyclopedias, Animal Life Resource: Megalonychidae [online]. NET Industries, Kingston, Ontario, CA [cit. 2013-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Encyclopedia of Life: Bradypodidae [online]. EOL, Smithsonian Institution, Washington, DC, USA [cit. 2013-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Encyclopedia of Life: Megalonychidae [online]. EOL, Smithsonian Institution, Washington, DC, USA [cit. 2013-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  1. Rodrigo L. Tomassini, Claudia I. Montalvo, Mariana C. Garrone, Laura Domingo, Jorge Ferigolo, Laura E. Cruz, Dánae Sanz-Pérez, Yolanda Fernández-Jalvo & Ignacio A. Cerda (2020). Gregariousness in the giant sloth Lestodon (Xenarthra): multi-proxy approach of a bonebed from the Last Maximum Glacial of Argentine Pampas. Scientific Reports, 10, Article number: 10955. doi: https://doi.org/10.1038/s41598-020-67863-0
  2. PETR, Jaroslav. Rozluštěná hádanka riskantní toalety lenochodů. 100+1 zahraničních zajímavostí [online]. 14. listopadu 2014. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-17. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo lenochod ve Wikislovníku