Špičák (zub)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Psí špičáky

Špičák (latinsky dens caninus dle podobnosti se zuby psa – canis je latinsky pes) je jeden z typů zubu.

Lidské špičáky[editovat | editovat zdroj]

Tento zub je nejmohutnějším v celých lidských ústech. V lidských ústech máme špičáky celkem čtyři, dva dolní a horní. Prominují na hranici mezi frontálním úsekem, kde jsou řezáky (dentes incisivi) a distálním úsekem tvořeným premoláry (třenové zuby) a moláry (stoličky).

Horní špičák má tvar kosočtverce, postaveného na jednom z vrcholů, jeho žvýkací hrana má kratší meziální a delší distální svah. Zub je celý odchýlen od roviny okluze zhruba 30°. Korunka je vestibulárně vypouklá, může být patrný silný val ve střední třetině korunky, táhnoucí se již od kořene až ke žvýkací hraně. Palatinální ploška je dutá s navalitými okraji, někdy je přítomen malý hrbolek, tuberculum. Špičák má velmi dlouhý kořen, okolo 26 mm, patří tak mezi nejpevnější zuby a řadí se do protetické třídy 1. (dle Voldřicha) spolu s moláry. Dřeňová dutina kopíruje tvar korunky zubu, je kosočtverečná a vybíhá většinou v jeden oválný, elipsovitý kořenový kanálek.

Dolní špičák není nepodobný špičáku hornímu, jeho korunka je však protáhlejší a užší, meziální svah žvýkací hrany je opět kratší a distální delší. Vestibulárně je korunka vypouklá s valem ve střední třetině, lingválně dutá s nepatrnými navalitými okraji. Špičák dolní čelisti stojí kolmo na rovinu okluze a neodchyluje se o ní. Kořen dolního špičáku je o něco kratší, okolo 23 mm, řadíme ho ovšem také do 1. protetické třídy (dle Voldřicha). Dřeňová dutina opět kopíruje tvar korunky, vybíhá v jeden někdy dva kruhovité kořenové kanálky.

Mastikační (žvýkací) funkce špičáku spočívá v utržení tuhé stravy. Dále se spolu s ostatními zuby podílí na fonaci, tvorbě řeči. nedílnou funkcí je estetika, rotovaný, zbarvený, či chybějící špičák ve frontálním úseku je při prvním pohledu na usmívající se obličej okamžitě patrný.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]