Sirény

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o řádu mořských savců. Další významy jsou uvedeny na stránce Siréna.
Na tento článek je přesměrováno heslo Sirenia. O hudební skupině pojednává článek Sirenia (hudební skupina).
Jak číst taxoboxSirény
alternativní popis obrázku chybí
dva kapustňáci
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Nadřádafrotheria
Řádsirény (Sirenia)
Illiger, 1811
Areál rozšíření
Čeledi
Sesterská skupina
chobotnatci (Proboscidea)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sirény (Sirenia), též nazývané ochechule či mořské krávy, jsou býložraví savci pobřežních vod vývojově příbuzní chobotnatcům. Jsou dobře adaptováni pro život ve vodě: jejich paže jsou modifikovány do tvaru pádel, nemají nohy (zadní končetiny jsou jen rudimenty pánve), mají silnou vrstvu podkožního tuku, nemají srst ani boltce. Jsou to převážně mořští živočichové (popř. osidlují brakické vody), živící se hlavně řasami. I proto mají neobyčejně dlouhé střevo a výměnný dentální systém. Čelist a pohyblivý rypec jsou stočeny dolů, dochází ke srůstu části krčních obratlů a jejich kostra je poměrně těžká. Plíce jsou protáhlého tvaru, uloženy na dorsální straně nad útrobami. Mléčné bradavky se nacházejí blízko paží, takže si mohou mládě při kojení přidržovat.

Řád sirény se dělí na dvě čeledi: kapustňákovití se liší od dugongovitých ve tvaru lebky a ocasu. Dugongové mají ocas podobný velrybám – vidličnatě rozdělený, ocas kapustňáků má okrouhlý (lopatovitý tvar). Kapustňáci jsou sladkovodní až brakičtí a dugongové (moroňové) mořští.

Název sirény pochází z námořnických pověstí o mořských pannách lákajících námořníky do nebezpečných míst, kde rozbijí loď o skaliska. Když byly objeveny první druhy sirén, přírodovědci usoudili, že jejich existence dala ke vzniku pověstí podnět. Pojmenování ochechule pochází z doby vytváření českého zoologického názvosloví počátkem 19. století.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]