Harry Potter a Ohnivý pohár

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o knize Joanne Rowlingové. O zfilmované verzi pojednává článek Harry Potter a Ohnivý pohár (film).
Harry Potter a Ohnivý pohár
AutorJ. K. Rowlingová
Původní názevHarry Potter and the Goblet of Fire
PřekladatelVladimír Medek
IlustrátorMary GranPré
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrfantasy, dobrodružná, thriller
OceněníCena Hugo za nejlepší román (2001)
VydavatelBloomsbury
Datum vydání2000
Česky vydánoAlbatros a.s.,Praha,2003
Počet stran571
Předchozí a následující díl
Harry Potter a vězeň z Azkabanu Harry Potter a Fénixův řád
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harry Potter a Ohnivý pohár (anglicky Harry Potter and the Goblet of Fire) je čtvrtá kniha ze série Harry Potter od spisovatelky J. K. Rowlingové. Byla vydána roku 2000.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Harry Potter poté, co se dostane od svých neoblíbených příbuzných Dursleyových, tráví prázdniny s rodinou Weasleyových a se svou nejlepší kamarádkou Hermionou Grangerovou, se kterými se vydává na finále mistrovství světa ve famfrpálu. Po napínavém zápase, který nakonec vyhraje Irsko, na mudlovský kemp, kde je Harry s Hermionou a Weasleyovými ubytovaný, zaútočí Smrtijedi, přívrženci lorda Voldemorta. Navíc někdo poblíž Harryho s Ronem a Hermionou vyčaruje na oblohu Harryho vlastní hůlkou znamení zla, Voldemortův znak.

Po návratu do Bradavic Brumbál představí žákům nového učitele obrany proti černé magii, Alastora „Pošuka“ Moodyho, bývalého bystrozora, a oznámí, že se bude konat Turnaj tří kouzelnických škol, na který přijedou do Bradavic studenti z dalších kouzelnických škol, Kruvalu a Krásnohůlek. Ohnivý pohár, který vybírá účastníky, pošle do turnaje Viktora Kruma za Kruval, Fleur Delacourovou za Krásnohůlky a Cedrika Diggoryho za Bradavice. Navíc však pohár vybere Harryho, i když ten se sám nepřihlásil. Ani nemohl, protože ještě nedosáhl 17 let.

Harry absolvuje během Turnaje tří kouzelnických škol tři úkoly. V prvním úkolu, kde mají drakovi sebrat zlaté vejce, vyhraje společně s Viktorem Krumem. Po druhém úkolu, ve kterém má osvobodit svého kamaráda Rona od jezerních lidí, žijících na dně jezera poblíž školy, se dělí s Cedrikem o první místo. Třetím úkolem je projít bludištěm s nástrahami a jako první dosáhnout Ohnivého poháru. Cedrik s Harrym vyrazí do bludiště jako první a téměř stejně rychle projdou bludištěm k poháru. Po vzájemné výpomoci se dohodnou, že se ho dotknou najednou, aby vyhráli oba. Pohár je však přenášedlo a přenese je na hřbitov kouzelnické vesničky Malý Visánek (bydliště Voldemortova otce) k Voldemortovi a Červíčkovi, který zavraždí Cedrika a pomůže Voldemortovi nabýt lidské tělo. Potom chce zabít také Harryho, to se mu však díky neobvyklému spojení jejich hůlek nepovede a Harry se pomocí přenášedla dostává zpět do Bradavic. Tam spolu s Brumbálem objeví, že profesor Moody je ve skutečnosti mnoholičným lektvarem přeměněný Barty Skrk ml., který přemohl opravdového Moodyho, dostal Harryho do turnaje a celou dobu se mu snažil zajistit výhru, aby byl na konci Voldemortem využit a zavražděn.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Knihy o Harry Potterovi
Předchůdce:
Harry Potter a vězeň z Azkabanu
2000
Harry Potter a Ohnivý pohár
Nástupce:
Harry Potter a Fénixův řád