Svět Harryho Pottera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Tento článek se pokusí shrnout některé zákonitosti a odlišnosti ze světa Harryho Pottera vytvořeného Joanne Rowlingovou.

Mudlové a kouzelníci[editovat | editovat zdroj]

Mudlové (v originále Muggles)[editovat | editovat zdroj]

Je označení pro lidi, kteří nemají ani kapku kouzelnické krve.

Motáci (v originále Squibs)[editovat | editovat zdroj]

Jsou lidé s kouzlícími rodiči, kteří ale nemají žádné magické schopnosti. Objevují se jen občas. Jsou častým terčem posměchu mezi kouzelníky, často je pro ně jednodušší zařadit se do mudlovského světa než do kouzelnického a v historii k tomu byli často i nuceni. Moták ale na rozdíl od mudly vidí mozkomory a pravděpodobně i testrály (za podmínky, že dotyčný viděl někoho zemřít). Příkladem motáka je například Argus Filch, bradavický školník, nebo paní Figgová. Mohou se naučit základům magie, ale je to pro ně velmi složité.

Kouzelníci v mudlovských rodinách[editovat | editovat zdroj]

Objevují se častěji než motáci v kouzelnických rodinách. Jejich původ nemá na magické schopnosti žádný vliv. Názorným příkladem je Hermiona Grangerová nebo Harryho matka Lily Potterová, které se ve své době řadily mezi nejúspěšnější studentky svého ročníku i přesto, že jejich předci jsou mudlové.

Smíšená manželství[editovat | editovat zdroj]

Mezi kouzelníky a mudly se uzavírají smíšená manželství, z nichž se rodí děti s magií nebo bez ní. Většina kouzelníků chápe smíšené sňatky jako nutnost, bez níž by kouzelnický svět dávno vymřel.

Obecné vztahy[editovat | editovat zdroj]

Nicméně část kouzelníků, především smrtijedi, si ale zakládá na svém čistokrevném kouzelnickém původu. Chápou smíšené sňatky jako pošpinění rodu a čaroděje čistě mudlovského původu jako osoby méněcenné, kterým by se mělo odepřít jakékoliv kouzelnické studium. Označují je pojmem mudlovský šmejd (angl. mudblood). Tato nadávka je mezi čaroději chápána jako jedna z nejhorších možných urážek. Např. ve 2. ročníku ji Draco Malfoy použije proti Hermioně Grangerové a ve hře Harry Potter: Hogwarts Mystery jí Merula Snydeová nadává Benu Copperovi. Poté, co Voldemort ovládne kouzelnický svět, jsou mudlovští šmejdi perzekvováni podobně jako Židé za nacismu.

Zvěromágové[editovat | editovat zdroj]

Zvěromág (v originále animagus)[editovat | editovat zdroj]

Je kouzelník, který se pomocí magie přeměňuje dobrovolně ve zvíře. Na rozdíl od vlkodlaka, který se přemění, ať chce nebo ne. Každý zvěromág má na sobě určité znamení, které zasvěceným prozrazuje, že je přeměněným čarodějem. Profesorka McGonagallová má kolem očí „brýle“ vytvořené z tmavších chlupů. V době hlavního děje knihy existovalo pouze 7 nahlášených zvěromágů – mezi ty, které známe, patří pouze Minerva McGonagallová, ostatní byli zvěromágy ilegálně.

Mezi zvěromágy patří např.

  • Minerva McGonagallová – mourovatá kočka, je jedním ze sedmi ministerstvem registrovaných zvěromágů
  • Sirius Black – Harryho kmotr, velký černý pes, přirovnán podobou ke smrtonošovi
  • Petr Pettigrew – krysa, v jejíž podobě zůstával celých 12 let, protože se bál pomsty Remuse Lupina a Siriuse Blacka a smrijedů, jelikož mu dávali za vinu pád jejich pána
  • Rita Holoubková – brouk, v této podobě se jí podařilo zjistit mnoho informací o Harrym a jiných věcech, které zveřejňovala ve svých článcích. Byla neregistrovaným zvěromágem, ale odhalila ji Hermiona Grangerová ve čtvrtém díle.
  • James Potter – Harryho otec, proměňoval se v jelena (dvanácteráka)

Kouzelnické školy[editovat | editovat zdroj]

Bradavice[editovat | editovat zdroj]

V knihách se setkáváme s pěti různými školami. První z nich jsou Bradavice, kde studuje i Harry Potter. Bradavice se nacházejí kdesi ve Skotsku (přesnou polohu neznáme). Studenty tam vozí vlak přímo z londýnského nádraží King's Cross z nástupiště devět a tři čtvrtě. Ředitelem Bradavic byl Albus Brumbál, jehož na krátkou dobu v průběhu pátého dílu vystřídala ve funkci učitelka obrany proti černé magii a hlavní bradavická vyšetřovatelka Dolores Umbridgeová. Po Brumbálově smrti na konci šestého dílu ho z příkazu lorda Voldemorta nahradil Severus Snape. Po válce byla do funkce ředitelky školy správní radou zvolena Minerva McGonagallová.

Krásnohůlky[editovat | editovat zdroj]

Krásnohůlky se nacházejí ve Francii, pravděpodobně v jižní části země. Jejich ředitelkou je poloviční obryně madame Olympa Maxime.

Kruval[editovat | editovat zdroj]

Víme, že se nachází na severu. Velmistrem je bývalý smrtijed Igor Karkarov. Studoval zde i černokněžník Gellert Grindelwald, kterého porazil v legendárním souboji Albus Brumbál. Na zdi ve škole je dodnes znamení Relikvií smrti, které tu Grindelwald nakreslil.

Salemská škola pro čarodějky[editovat | editovat zdroj]

Ve čtvrtém díle knihy je letmá zmínka o Salemské škole pro čarodějky; podle názvu se jedná o dívčí školu, která se nachází v USA (J.K. Rowlingová vysvětlila, že se jedná o vtip na Women's Institute v Británii.)[1]

Čarodějná akademie dramatických umění[editovat | editovat zdroj]

Ve svých poznámkách k Fontáně příznivé sudby (Bajky Barda Beedleho) se Albus Brumbál zmiňuje o ČADU – Čarodějná akademie dramatických umění. Na této škole působil i bývalý bradavický učitel bylinkářství profesor Beery.

Stříbranov[editovat | editovat zdroj]

Ve Fantastických zvířatech a kde je najít je zmínka o americké kouzelnické škole Stříbranov (v originále Ilvermorny), nacházející se v severovýchodní oblasti Spojených států.

Víme, že existují i další školy, ale knihy se o nich blíže nezmiňují.

Englišova škola pro motáky[editovat | editovat zdroj]

Bližší informace jsou neznámé.

J.K. Rowling odhalila na Pottermore existenci některých dalších kouzelnických škol

Africká škola Uagadou[editovat | editovat zdroj]

Zaměřuje na Astronomii, Alchymii a Přeměňování. Jde o jednu z nejstarších a největších škol. Zdejší studenti dokáží využívat bezhůlkovou magii a pozvání do školy dostávají pomocí „Snové pošty“ – snový posel vstupuje do dětských snů a zanechává jim podepsaný kámen, který se jim po probuzení objeví v ruce.

Japonská škola Mahoutokoro[editovat | editovat zdroj]

Studenti zde nosí hábity které rostou společně s nimi a mění barvu podle toho, jakého stupně vzdělání jejich nositel dosáhl. Škola má nejmenší počet studentů a bere kouzelníky již od sedmi let, ačkoli studium začíná v jedenácti letech. Pokud studentův hábit zbělá, znamená to, že se začal zabývat černou magií, nebo porušil zákon o utajení a vede to k okamžitému vyloučení ze školy a vyšetřování ministerstvem kouzel. V Japonsku je také velmi populární famfrpál.

Castelobruxo[editovat | editovat zdroj]

Nacházející se v Brazílii v deštném pralese. Je chráněna malými, chlupatými, duchovními bytostmi s názvem Caipora. Ačkoli se, z pohledu mudlů, jeví jako ruina, kouzelníci ji přirovnávají ke chrámu. Studenti jsou odíváni do zářivě zelených hábitů a jejich studium se zaměřuje na bylinkářství a magiozoologii. Škola nabízí výměnné programy pro evropské studenty, kteří si přejí studovat tamní flóru a faunu.

Ministerstvo kouzel[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvo kouzel funguje podobně jako mudlovské ministerstvo. Hlavním představitelem kouzelnického světa je ministr kouzel (ekvivalent mudlovského ministerského předsedy). Ve Velké Británii spolupracuje ministr kouzel s mudlovským ministerským předsedou.

Podrobnější informace naleznete v článku Ministerstvo kouzel.

Zákon o utajení[editovat | editovat zdroj]

Kouzelnický svět před mudly svou existenci tají pomocí nejrůznějších krycích manévrů a zaklínadel, snaží se na sebe neupozorňovat a do záležitostí nekouzelnické společnosti zasahuje jen minimálně. Existuje dokonce Mezinárodní zákoník o utajení kouzel vydaný v roce 1692 kvůli mudlovským lovcům kouzelníků, jeho dodržování hlídá ministerstvo kouzel.

Zákon o utajení znamená například, že nikdo nesmí provádět kouzla za přítomnosti mudly, nesmí mu ukazovat žádné kouzelnické tvory apod. Pokud k něčemu takovému dojde, existuje na ministerstvu Komise pro vymýšlení mudlovsky přijatelných výmluv, která mudlům vše vysvětlí, případně jim změní paměť, aby si věci pamatovali jinak.

Výjimky tvoří samozřejmě například smíšená manželství, kdy se mudla, který si vezme čarodějku dostává automaticky do světa kouzel a před ním už utajení neplatí. Další výjimkou je, když se mudlovským rodičům narodí potomek s kouzelnickým nadáním. Ani tito lidé ve výjimkách se ovšem nesmí o světě kouzel dál zmiňovat.

Reference[editovat | editovat zdroj]