Mlok Scamander

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Skamandros.
Mlok Scamander
Eddie Redmayne, filmový představitel Mloka Scamandera
Eddie Redmayne, filmový představitel Mloka Scamandera
Rodné jméno Newton Artemis Fido Scamander
Narození 1897
Anglie
Úmrtí 1991
Bydliště Dorset
Alma mater Škola čar a kouzel v Bradavicích
Zaměstnavatel Ministerstvo kouzel
Ocenění Order of Merlin
Manžel(ka) Porpentina Goldstein
Příbuzní Theseus Scamander (sourozenec)
Rolf Scamander (vnuk)[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mlok Scamander (v anglickém originále Newt Scamander, celým jménem Newton Artemis Fido Scamander) je fiktivní postava z knižní a filmové série, odehrávající ve světě Harryho Pottera. Je hlavní postavou filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Napsal také stejnojmennou fiktivní knihu, která je jednou z bradavických učebnic v době studia Harryho Pottera. Je to magiozoolog, zkoumá tedy kouzelná zvířata. Stal se velmi slavnou osobností v tehdejším kouzelnickém světě[2][3]. Ve filmu si lze všimnout jeho žluto-černé šály, která prozrazuje, že po dobu studia v Bradavicích patřil do Mrzimoru[4].

Život[editovat | editovat zdroj]

Mlok Scamander, celým jménem Mlok Artemis Fido Scamander, se narodil roku 1897. Už jako malý projevoval velký zájem o nejrůznější kouzelnická stvoření. K tomuto zájmu ho přivedla jeho matka, která byla chovatelkou ušlechtilých hipogryfů. Ze Školy čar a kouzel v Bradavicích, kde byl součástí koleje Mrzimor, byl vyhozen kvůli incidentu se zvířetem, které tajně choval. Přijal ale místo na ministerstvu kouzel na Odboru pro dohled nad kouzelnými tvory. Toto místo mu ale přišlo nudné, a tak přijal místo na Oddělení pro relokaci domácích skřítků, kde využil své obrovské znalosti o kouzelných tvorech. Prosadil zákon o zákazu experimentálního křížení a nemohly tak vznikat nové nezkrotitelné obludy, což byl na území Británie obrovský problém. Při své pozdější práci na Ústavu pro výzkum a kontrolu draků podnikal časté služební cesty do zahraničí, při nichž si nashromáždil potřebné informace pro vydání knihy Fantastická zvířata a kde je najít, která se ihned stala celosvětovým bestsellerem. Jako uznání za služby při studiu kouzelných zvířat (magizoologie) obdržel také Merlinův řád druhého stupně. Oženil se s americkou bystrozorkou Porpentinou Goldsteinovou a zemřel v roce 1991. O jeho dětech nejsou žádné zmínky, je ale známo, že jeho vnuk se oženil s Lenkou Láskorádovou, studentkou známou z knih o Harrym Potterovi.

Vystupování ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Mlok Scamander se objevil ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít. V roce 1926 přijel Mlok se svým kouzelným kufrem plným kouzelných tvorů do New Yorku[5], kde se hodlal zdržet jen krátce. To se však nestalo, protože mudla jménem Jacob Kowalski omylem otevřel Mlokův kufr, ze kterého utekla část jeho zvířat. Tou dobou zde však řádili obskurialové, tedy děti, kterým se nepodařilo ovládnout své kouzelnické schopnosti. Mlok byl obviněn z toho, že město ničí jeho uprchlá zvířata. Podařilo se mu však uniknout, všechna zvířata pochytat a dokázat pravdu.[6]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2016-11-28]
  2. https://www.pottermore.com/explore-the-story/newt-scamander
  3. http://ew.com/gallery/fantastic-beasts-characters/2368718_eddie-redmayne-newt-scamander
  4. STEHLÍK, Jan. Do jakých bradavických kolejí patřily postavy z Harryho Pottera? Možná vás to překvapí. Kinobox [online]. 2018-04-14 [cit. 2018-12-31]. Dostupné online. 
  5. http://www.kinobox.cz/clanek/12058-recenze-fantasticka-zvirata-a-kde-je-najit
  6. http://www.edna.cz/harry-potter/postavy/mlok-scamander