Nezlomitelná mezera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Nezlomitelná mezera nebo také tvrdá mezera je speciální typografický znak. Jde o jeden z netisknutelných, tzv. bílých znaků.

Nezlomitelná mezera je takový znak textu, který nemá tvar, je pouhým odsunem dvou s ním sousedících znaků od sebe o pevnou šířku jednoho plného znaku. Textový procesor s ní pracuje jako s písmenem a vyznačuje se proto dvěma odlišnostmi oproti běžné mezeře:

  1. na konci řádku za ní textový procesor nezařadí automatické odřádkování, jako to dělá u standardní mezery - v této nezlomitelné mezeře má zakázáno řádek zlomit. Na nový řádek přenese i předešlé slovo (skupinu znaků), protože z pohledu editoru je celé sousloví (seskupení znaků kolem nezlomitelné mezery) vlastně jediné slovo, k zalomení řádku tedy dojde již na začátku sousloví.
        Se vzácnou situací, kdy je nezlomitelný znakový řetězec delší, než může být řádek, se každý editovací program vypořádává po svém, ale nejběžnější, základní jsou dvě možnosti:
    • zalomí řádek podle délky řádku (přes jeho „nezlomitelnost“) a zbytek řetězce zahájí další řádek nebo
    • řetězec nezlomí a tak část řetězce zůstane skrytá za pravým okrajem stránky, mimo viditelnou (a tisknutelnou) oblast.
  2. při zarovnání odstavce do bloku, kdy standardní mezery se rozšíří tak, aby zalomená část textu rovnoměrně zaplnila řádek, si nezlomitelná mezera zachová svou normální šířku.

Účel[editovat | editovat zdroj]

Typografických případů použití nezlomitelné mezery tam, kde se nehodí řádkový zlom, je řada:

V některých z výše uvedených případů je ovšem místo této standardně široké mezery vhodnější mezera úzká, která je také znakem a je tedy také nezlomitelná.

Vložení do textu[editovat | editovat zdroj]

Nezlomitelnou mezeru lze do textu vložit často několika způsoby, např. kombinací kláves:

V operačním systému
V textovém editoru nebo sázecím programu
Znakové entity

K zápisu speciálních znaků ve značkovacích jazycích slouží znakové entity. Nezlomitelnou mezeru lze jako entitu zapsat několika způsoby:

Všechny tyto zápisy dávají do výsledku interpretace stejný výsledek, jediný bílý znak; zápisy pomocí Unicode hodnoty znaku fungují v libovolném XML dokumentu, pojmenovaná entita jen přímo v (X)HTML.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]