Desetinná čárka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Desetinné oddělovače ve světě:
desetinná tečka
desetinná čárka
arabská notace
nedostupná data

Desetinná čárka je znak v textu pro vyznačení desetinného zlomku s desítkovým jmenovatelem jako náhrada za zápis se zlomkovou čárou, tedy obecně jako desetinná značka. Na rozdíl od zápisu hodnoty pomocí dvou hodnot ve zlomku se tedy zapisuje jen jedna hodnota, ta ale zase nemusí být úplně přesná.

  • Zápis by mohl být i nekonečně dlouhý, ačkoli jde třeba o racionální hodnotu: Například u periodických čísel.
  • Desetinným zápisem lze s dostatečnou přesností uvádět i iracionální čísla, například π, zápisem především hodnotově nejvýznamnějších číslic, tedy na nejvyšších řádech. Celková přesnost pak je tedy dána počtem zapsaných platných číslic.

Číslo se zapisuje takto: nejprve celá část po celočíselném dělení, čárka "," a dále desetinného zlomku, obecně různé délky. Počet desetinných řádů, číselných znaků ("míst") za desetinnou čárkou, odpovídá počtu nul za jedničkou (tj. exponentu mocniny deseti) jmenovatele desetinného zlomku.

Zobecněním na další poziční číselné soustavy je řádová čárka (nesprávně často nazývaná "desetinnou"). Speciální názvy v jednotlivých soustavách mimo desítkovou nejsou příliš často používané s výjimkou binární čárky ve dvojkové soustavě.

Desetinná tečka[editovat | editovat zdroj]

Desetinná čárka se používá ve všech kontinentálních evropských i některých mimoevropských zemích. V anglicky mluvících zemích, a podle nich i v některých mimoevropských zemích, se užívá stejným způsobem desetinná tečka a čárka se používá jako oddělovač řádů.

Na počítačích[editovat | editovat zdroj]

Tato pravidla jsou rozsáhle a přehledně implementována (uplatněna) v příslušných softwarových produktech a aplikacích, jako je Microsoft Office, což se projeví už při přepnutí jazyka klávesnice, tzv. locale.

Související články[editovat | editovat zdroj]