Enter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Klávesa Enter Enterje klávesa na pravém okraji počítačové klávesnice. Na klávesnici s číslicovým rozšířením se opakuje na pravém kraji této číslicové části.

Překlad anglického slova Enter znamená vstup, vlož, zadej. Alternativou u starších počítačů, je klávesa Return. Příkladně Commodore 64, Atari.

Stisk této klávesy ukončuje zadávání řetězce, který převezme počítačový program, zpravidla prostřednictvím operačního systému, pro další zpracování. V nejběžnějších aplikacích typu textového procesoru (textového editoru) zpravidla vyvolá odřádkování na konci odstavce. Odlišné reakce zpravidla vyvolá jeho stisk při přidržení pomocných kláves, jako Alt, přesmykače Shift nebo , případně jejich kombinace.

Klávesa return[editovat | editovat zdroj]

Tlačítko return neboli česky: návrat se na na klasické klávesnici nachází zhruba uprostřed klávesnice. Je na ní také často odkazováno mnoho americkými skupinami, jako tlačítko "enter", a obvykle vykonávat stejnou funkci. Nicméně v některých konkrétních aplikacích (hlavně rozvržení stránky, zpracování textu a ve psaní na stroji), "návrat" funguje specificky jako lafeta tlačítka návratu, ze kterého pochází. To má za normálních okolností šipkou směřující dolů a doleva (⏎ nebo ↵), která je symbolem pro návrat lafety. Naproti tomu "Enter" je obyčejně označen svým jménem ve formátu prostého textu na generických PC klávesnicích, nebo se symbolem ⌤ (U + 2324 až šipky mezi dvěma vodorovnými pruhy) na mnoha Apple Mac klávesnicích.)

Vlevo klávesa Return, vpravo Enter.