Kurzorová šipka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O šipce na obrazovce ovládané myší pojednává článek Kurzor.
Kurzorové šipky

Kurzorovými šipkami se rozumí čtveřice kláves na klávesnici počítače opatřené šipkami, kterými se při editaci textu ovládá kurzor. Klávesy slouží i k dalším účelům a nalezneme je i na něktrých z dalších typů zařízení jako jsou PDA, chytré telefony či herní konzole.

Typická poloha

Kurzorové šipky jsou obvykle umístěné vpravo dole vedle hlavního bloku kláves s písmeny, v případě plnohodnotné klávesnice na stolních počítačích obvykle mezi klávesami 'Ctrl' a '0' tj. nulou číselné části klávesnice. Na přenosných počítačích, které pro svoji velikost numerickou klávesnici postrádají, jsou kurzorové šipky většinou umístěny v pravém dolním rohu.

Tyto klávesy slouží primárně k ovládání pohybu textového kurzoru ve čtyřech základních směrech. Často jsou také používány v počítačových hrách, i když jejich použití v této oblasti již není tak časté, jako dříve, neb dnes se mnohem častěji používají pro pohyb 4 základními směry klávesy WASD - kvůli lepší dostupnosti okolních kláves (Q, Y, TAB...) pro další funkce (nahnutí se, přikrčení, "turbo" apod.)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]