Print Screen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Print Screen (často zkracováno jako Prt Scr, Print Scrn, Prt Scn, Prt Sc nebo Prnt Scrn) je klávesa, která se na většině klávesnic nachází mezi klávesou F12 a Scroll Lock. Její funkce není závislá na aktuálně spuštěném programu.

V Microsoft Windows se při zmáčknutí této klávesy sejme obraz, který je na monitoru (screenshot) a uloží se do schránky. Kombinací kláves Ctrl+V jej lze dále vložit do grafického (např. CorelDraw, Adobe Photoshop, Malování ve Windows) nebo jiného programu (Microsoft Word, Open Office Writer). Kombinace Alt+Print Screen sejme pouze aktuální okno, kombinace WinKey+Print Screen uloží obraz do schránky a zároveň do složky Obrázky.

S příchodem nové generace webových prohlížečů schopných přistupovat ke schránce lze stejnou kombinací kláves vkládat snímky přímo do webové prezentace. Toho lze s výhodou využít pro přímé vkládání a editaci sejmutých obrazů online bez nutnosti instalovat rozšíření prohlížeče. Příkladem může být nástroj http://ctrlv.cz ale třeba taky vkládání obrázků do sociální sítě Facebook.

V ostatních operačních systémech má klávesa podobnou funkci.

Unicode má pro Print Screen speciální znak ⎙ (U+2399).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]