Éósforos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Éósforos
Mengs, Hesperus als Personifikation des Abends.jpg
Děti Daedalion
Aegle
Hesperidky
Hesperis
Rodiče Kefalos, Atlás, Astraios, Iapetos a Cephalus a Éós, Aurora a Klymene
Příbuzní Phosphorus (sourozenec)
Chione a Autolykos (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Éósforos (latinsky Eosphorus), jinak také Hesperos či Fosforos, je v řecké mytologii synem bohyně ranních červánků Éós a Titána Astraia. Jako jeho otec bývá uváděn také obr Atlás či Kefalos, syn boha Herma.

Éósforos je bohem jitřní hvězdy a zároveň jejím zosobněním. Vychází na oblohu ještě před bohyní Éós, bohyní ranních červánků, Aurorou. Bývá nazýván také Večernicí, vycházel-li večer. Jiné jeho jméno je Zářný, latinsky Lucifer.

Je zobrazován jako nahý mladík, který s pochodní v ruce běží před svou matkou. Přináší světu a lidem každodenně ranní světlo.

V mýtech je uváděn jako otec trachínského krále Kéýka, vášnivého mořeplavce, který doplatil na svou bezbřehou odvahu a za prudké bouře nakonec ztroskotal a byl vyvržen na břeh. Jeho manželka Alkyoné chtěla zemřít zároveň s ním, ale bohové to nedopustili. Proměnili je oba v ledňáčky.

V římské mytologii se Éósforos vyskytuje se jménem Lucifer. Teprve mnohem později se v křesťanských knihách objevuje jako kníže pekel, kam se dostal pro svůj odbojný vztah proti Bohu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]