Hekaté

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hekaté
Socha Hekaté uložená ve Vatikánských muzeích
Socha Hekaté uložená ve Vatikánských muzeích
Symbol pochodně, psi, klíče, dýka, had
Bydliště Podsvětí
Partner Hádes
Rodiče Persés a Asteria
Římský ekvivalent Trivia

Hekaté je řecká titánka, patronka cest, křižovatek, porodů, mládeže, vládkyně tajemných sil (později silnější důraz), měsíce, noci a podsvětí. Hekaté je ale zároveň i čarodějnice.

Hekaté byla ctěna původně v maloasijské Kárii. U Řeků si podržela rysy všemocné bohyně, ochránkyně jezdců, rybářů, pastýřů a matek, a jako podsvětní božstvo se stala bohyní strašidel a kouzel. Tato druhá funkce v 5. stol. př. n. l. daleko převládla a Hekaté pak mohla být ztotožněna s Persefonou, staly se vládkyní mrtvých. Místem jejího působení byly cesty, kde se proháněla za noci v doprovodu černých psů. Hekaté se stala též ochránkyní žen, a bývala proto ztotožňována s Artemidou (neboť podobně jako ona pomáhala při porodu) a s Isidou. Za helénismu byla hlavním božstvem kouzelnic (a magie); nakonec se změnila v mocnou vládkyni démonů. Až do konce starověku byla proslulá její mystéria na Aigíně.

Hekaté měla také přezdívku Trivia - trojcestná, ochranitelka cest.

Atributy, zobrazení[editovat | editovat zdroj]

William Blake, Hekate, r. 1795, Tate Gallery, Londýn

Hekaté je zobrazována ve třech podobách, které během dne střídala – ráno panna, na poledne žena, večer stařena. Spolu s Artemis a Seléné to byla také bohyně Měsíce. Jejím emblémovým zvířetem je had. Mezi atributy patří pochodeň.

Uctívání[editovat | editovat zdroj]

Oběti jí byly kladeny na rozcestích. Její obraz stával před každým domem jako apotropaion. Byli jí obětováni psi, černé ovce a med.

V Thesálii existoval kult měsíce, přístupný pouze ženám. Zde byla uctívána jako bohyně štěstí byla jako dárkyně štěstí a bohatství.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Dcera Titána Persea a Asterie, podle některých tradic matka Skylly. Hekaté jediná bojovala ve válce s Giganty na straně nejvyššího boha Dia, dokonce zabila Giganta Klytia rozpálenými kameny. Za to jí Zeus povýšil mezi bohy, dal moc na zemi (paní porodu), na nebesích (paní měsíce) i v říši stínů.

V jedné variaci mýtu o Persefoně, Hekaté byla prostředníkem mezi Hádem a Démétér.

Literární prameny[editovat | editovat zdroj]

Hésiodos - Theogonia

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]