Asópos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Asópos
Manžel(ka) Metope
Děti Antiopa
Corcyra
Salamis
Aigína
Sinope
Tanagra
Harpina (mytológia)
Tebe
Euboea
Cleone
Chalcis
Ornea
Thespia
Ismene
Peiréné
Combe
Nemea
Eroe
Plateia
Asopis
Ismenus
Rodiče Okeanos, Zeus a Poseidón a Téthys, Eurynome a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2071595
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Asópos (latinsky Asopus) byl v řecké mytologii bůh stejnojmenné řeky v Boiótii. Jeho otcem byl Titán Ókeanos, matkou Téthys.

Asópos byl otcem dvaceti dcer, z nich krásou vynikala Aigína. Zamiloval se do ní sám nejvyšší bůh Zeus, vzal na sebe podobu orla a unesl ji na ostrov Oinoné. Asópos spěchal k ostrovu, aby svou dceru zachránil a odvedl ji zpět domů. Zeus ho však zahnal blesky.

Na ostrově Aigína porodila syna Aiaka, který se stal králem ostrova. Byl králem milovaným lidmi i bohy, byl čestný, spravedlivý a ctil pravdu. Mluvilo se o něm jako o nejspravedlnějším z lidí.

Ostrov byl později pojmenován Aigína.

Některé verze uvádějí Asópa také jako otce Antiopy, matky thébských králů jménem Amfíón a Zéthos.

Asópův osud prý byl tragický. Asópos dostal do sporu s vládcem bohů Diem. Hledal jej, ale nemohl vypátrat, kam se Zeus skryl. Král Sísyfos se doslechl o Asópově sporu a protože potřeboval, aby mu bůh řek vytvořil na jeho hradě pramen, lstí se dověděl, kde Zeus přebývá a oznámil mu to. Asópos začal Dia pronásledovat a to se mu stalo osudným. Zeus boha sežehl bleskem. Popálený Asópos se zřítil do řeky a řeka, jež ho přijala, přinášela od těch dob ve svém proudu i kousky uhlí.