Iunu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Iunu
varianty hieroglyfického zápisu
O28W24
O49

O28

(ideogram)

Obelisk Senusreta I.
Socha Senusreta I.

Iunu (známé též jako On nebo Heliopolis) bylo starověké dolnoegyptské město v 13. nomu na východním břehu Nilu nedaleko Mennoferu, po celé období starověku jedno z nejvýznamnějších v Egyptě, v době Nové říše největší egyptské město vůbec; pro svou polohu bylo přirozenou branou pro styk Egypta s ostatními starověkými kulturami Předního východu.[1] Bylo hlavním střediskem slunečního kultu. Dnes je zde neúplně prozkoumaná archeologická lokalita na severovýchodním předměstí současné Káhiry s názvem Heliopolis.

Starověký egyptský název je odvozen od názvu iun[1] označujícího posvátný sloup nebo pilíř, který byl součástí kultu zde uctívaných slunečních bohů Rea a Atuma. Tento předmět je také hieroglyfickým znakem sloužícím pro zápis jména města. Řecký název města ´Ηλίουπόλις – Héliopolis (v překladu „Město (boha) Hélia“ nebo „Sluneční město“) je založen na ztotožňování zde uctívaných slunečních bohů s Héliem Řeky. V bibli je Iunu označováno jako On.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha: Libri, 2007. 528 s. ISBN 978-80-7277-306-0. S. 202n. 
  2. JANÁK, Jiří. Brána nebes: bohové a démoni starého Egypta. Praha: Libri, 2005. 220 s. ISBN 80-7277-235-X. S. 144. 

Související články[editovat | editovat zdroj]