Pták Ohnivák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o o slovanské mytologické bytosti. Další významy jsou uvedeny v článku Pták Ohnivák (rozcestník).
Ivan Bilibin, ilustrace ruské pohádky O ptáku Ohniváku, (1899)
Návrh kostýmu pro titulní roli v baletu Pták Ohnivák od Leona Baksta
Princ Ivan se vrací na létajícím koberci s polapeným Ohnivákem

Pták Ohnivák je kouzelná bytost ve slovanské mytologii (rusky: жар-птица, žar-ptica), je to zářící pták z daleké země, který svému majiteli může přinést jak požehnání, tak i zkázu. Pták Ohnivák je popisován jako velký pták s majestátním peřím, které je rozpálené do zářivých a jasných červených, oranžových a žlutých barev a podobá se nezkrotné hořící plamenné vatře. Peří nepřestává žhnout ani po vytrhnutí; jedno pírko je schopno rozzářit tmavou místnost. V pozdější ikonografii je Ohnivák zobrazován jako páv s ohnivými barvami, hřebínkem na hlavě, jehož ocasní pírka mají žhnoucí očka.


Příběh o ohnivém ptáku inspiroval literáty, jakým byl například Pjotr Pavlovič Jeršov se svým dílem Koník Hrbáček. Skladatel Igor Fjodorovič Stravinskij již brzo po napsání sklidil úspěch s velkolepým baletem Pták Ohnivák.

Myšlenka o Ohnivákovi má paralelu v íránské legendě o magickém ptákovi a v pohádce Zlatý pták bratří Grimů, a také v ruském mytologickém zvířeti Sirinovi. Příběh o nepolapitelném ptáku najdeme i v arménském Hazaran Blbulovi. V této pohádce pták nežne, ale když zpívá, tak rozkvétá zem.

V českém folklóru se vyskytuje v pohádkách spisovatele Karla Jaromíra Erbena jako bytost, která se velmi těžko hledá, natož chytá. Kromě toho na začátku pohádky Ohnivák jako zloděj ukradne z královské zahrady kouzelné zlaté jablko. Král to zjistí a nechá kouzelnou jabloň hlídat svými sloužícími, aby zabránil další krádeži.

Povídky se v různých národních mytologiích od sebe odlišují. Některé vyprávějí, že Ohnivák je mystický pták, který létá kolem královské zahrady, v noci slétne dolů a sní všechna králova zlatá jablka. Jiná verze vypráví, že ohnivý pták létá kolem a dává šanci těm lidem, kdo jej potřebují.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dagmar Seifert: Feuervogel, 2004 (německy)
  • Gennadij Spirin: Die Geschichte vom Feuervogel, 2003 (německy)
  • Mercedes Lackey: Firebird, 1996 (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Firebird (Russian folklore) na anglické Wikipedii.