Úhlová velikost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Úhlová velikost objektu je úhel měřený pozorovatelem mezi krajními body objektu.

Obvyklé použití je v astronomii, kde se používá i termín úhlový průměr nebo zdánlivý průměr pro úhlovou velikost hvězdných těles (jde o úhlovou velikost tělesům a jevům průměru opsaného kruhu).

S úhlovou velikostí souvisí i astronomická jednotka parsek (značka pc): Jeden parsek je vzdálenost, z které je úhlová velikost poloměru oběžné dráhy Země (cca 150 milionu km) rovna 1" (jedné úhlové vteřině). Respektive objekt ve vzdálenosti 1 pc se bude jevit na astronomických snímcích pořízených s odstupem půl roku až o 2 úhlové vteřiny posunutý.

Geometrická definice úhlové velikosti

Matematicky je úhlová velikost \delta dána rovnicí:

\delta = 2 \arctan \left( \frac{1}{2}\,d / D \right),

kde \delta je úhlový průměr, d je zdánlivý (viděný) průměr tělesa a D je vzdálenost k objektu, vyjádřené ve shodných jednotkách. Pokud je D mnohem větší než d, můžeme aproximovat \delta pomocí rovnosti \delta = d / D, odkud získáme výsledek v radiánech. Úhlová velikost je potom přímo úměrná velikosti objektu a nepřímo úměrná jeho vzdálenosti od pozorovatele.

Pro sférický (kulový) objekt, jehož vlastní průměr je roven d_\mbox{act}, můžeme hledat úhlový průměr \delta pomocí vztahu:

\delta = 2 \arcsin \left( \frac{1}{2}\,d_\mbox{act} / D \right);

v praktických aplikacích je rozdíl mezi d a d_\mbox{act} významný pouze u sférických objektů, které jsou relativně blízko.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Použité zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Angular diameter na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]