Dredge-up

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dredge-up (česky promíchávání, ustálený výraz dosud není) je perioda ve vývoji hvězdy, kde se povrchová konvektivní zóna rozšiřuje dolů do vrstev s materiálem, ve kterém probíhá nukleosyntéza. Výsledkem je zamíchání produktů fúze do vnějších vrstev atmosféry hvězdy. Takovéto nuklidy se mohou objevit ve spektru hvězdy.

První dredge-up nastává, když hvězdy hlavní posloupnosti přecházejí do větve červených obrů. Výsledkem tohoto konvektivního mixování je atmosféra indikující spektrální stopy vodíkové fúze: 12C/13C a C/N poměry jsou zmenšeny a povrchový nadbytek lithia a berylia může být snížen. U hvězd 4 až 8krát hmotnějších než Slunce, když se fúze helia v jádře blíží ke konci, proudění promíchá produkty uhlíkového cyklu, jehož vyvrcholením je druhý dredge-up. [1] Tento druhý dredge-up vyvrcholí ve zvýšení přebytku povrchového 4He a 14N, zatímco množství 12C a 16O se sníží. [2]

Třetí dredge-up nastane po vstupu masivní hvězdy do asymptotické větve obrů, přičemž proběhne heliový záblesk zároveň s hořením helia. Tento dredge-up způsobuje vystoupání helia, uhlíku a produktů s-reakce na povrch hvězdy. Výsledkem je zvýšení přebytku uhlíku v poměru ku kyslíku, který může vytvořit uhlíkovou hvězdu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dredge-up na slovenské Wikipedii.

  1. Lambert, D. L.(1992)."Observational Effects of Nucleosynthesis in Evolved Stars", Elements and the Cosmos. University of Cambridge, 92–109. ISBN 052141475X. 
  2. Kwok, Sun(2000). The origin and evolution of planetary nebulae. Cambridge University Press, 199. ISBN 0521623138.