Dredge-up

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dredge-up (česky promíchávání, ustálený výraz dosud není) je perioda ve vývoji hvězdy, kde se povrchová konvektivní zóna rozšiřuje dolů do vrstev s materiálem, ve kterém probíhá nukleosyntéza. Výsledkem je zamíchání produktů fúze do vnějších vrstev atmosféry hvězdy. Takovéto nuklidy se mohou objevit ve spektru hvězdy.

První dredge-up nastává, když hvězdy hlavní posloupnosti přecházejí do větve červených obrů. Výsledkem tohoto konvektivního mixování je atmosféra indikující spektrální stopy vodíkové fúze: 12C/13C a C/N poměry jsou zmenšeny a povrchový nadbytek lithia a berylia může být snížen. U hvězd 4 až 8krát hmotnějších než Slunce, když se fúze helia v jádře blíží ke konci, proudění promíchá produkty uhlíkového cyklu, jehož vyvrcholením je druhý dredge-up. [1] Tento druhý dredge-up vyvrcholí ve zvýšení přebytku povrchového 4He a 14N, zatímco množství 12C a 16O se sníží. [2]

Třetí dredge-up nastane po vstupu masivní hvězdy do asymptotické větve obrů, přičemž proběhne heliový záblesk zároveň s hořením helia. Tento dredge-up způsobuje vystoupání helia, uhlíku a produktů s-reakce na povrch hvězdy. Výsledkem je zvýšení přebytku uhlíku v poměru ku kyslíku, který může vytvořit uhlíkovou hvězdu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dredge-up na slovenské Wikipedii.

  1. LAMBERT, D. L. Elements and the Cosmos. Redakce Mike G. Edmunds and Roberto J. Terlevich. [s.l.]: University of Cambridge, 1992. ISBN 052141475X. Kapitola Observational Effects of Nucleosynthesis in Evolved Stars, s. 92–109. (anglicky) 
  2. KWOK, Sun. The origin and evolution of planetary nebulae. [s.l.]: Cambridge University Press, 2000. ISBN 0521623138. S. 199. (anglicky)