Přeskočit na obsah

Hnědý podtrpaslík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Porovnání velikosti Slunce, hnědého podtrpaslíka a Jupitera

Hnědý podtrpaslík či hnědý trpaslík s hmotností planety případně toulavá planeta je astronomický objekt vytvořený stejným způsobem jako hvězdy a hnědí trpaslíci (tj. prostřednictvím kolapsu oblaka plynu), ale který má hmotnost pod limitem termojaderné fúze deuteria (asi 13 hmotnostní Jupiteru).[1] Obvykle bývá řazen do podhvězdných objektů.

Někteří astronomové je označují jako „toulavé planety“, zatímco jiní jako „hnědé trpaslíky s hmotností planety“.[2]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Přestože jsou hnědí potrpaslíci tvoření podobným průběhem jako klasické hvězdy (zhroucením plynového mraku), nepanuje dosud mezi astronomy shoda, zda má být proces formace brán v úvahu při klasifikaci objektu jako planety.[3] Volně plující hnědí podtrpaslíci mohou být pozorováním nerozeznatelní od toulavých planet, které se sice původně vytvořily kolem hvězdy, byly však vyvrženy ze své oběžné dráhy, a hnědých podtrpaslíků tvořených volně v hvězdokupách, jen dodatečně zachycených na oběžnou dráhu kolem nějaké hvězdy.

Pracovní skupina Mezinárodní astronomická unie na WGESP (Working Group on Extrasolar Planets) přednesla v roce 2003 definici tohoto termínu.[4]

  • Jako hnědý podtrpaslík by se mělo označovat jen volně plující těleso nacházející se v mladých hvězdokupách, které má hmotnost pod dolní hmotností hranice hnědých trpaslíků.
  • Ostatní podobně hmotné objekty, které obíhají hvězdy, by měly být – bez ohledu na způsob jejich vzniku – označovány jako planety.

Seznam možných hnědých podtrpaslíků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Working Group on Extrasolar Planets – Definition of a "Planet" Archivováno 16. 9. 2006 na Wayback Machine. POSITION STATEMENT ON THE DEFINITION OF A "PLANET" (IAU)
  2. LUHMAN, K. L. Discovery of a ~250 K Brown Dwarf at 2 pc from the Sun. The Astrophysical Journal Letters. 21 April 2014, s. L18. DOI 10.1088/2041-8205/786/2/L18. Bibcode 2014ApJ...786L..18L. arXiv 1404.6501. 
  3. Robert Roy Britt: What is a Planet? Debate Forces New Definition, 2000-11-02
  4. IAU WGESP, 'Position Statement on the Definition of "Planet"', 28 February 2003

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]