Toulavá planeta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Umělecká představa toulavé planety

Toulavá planeta (také mezihvězdná planeta nebo nomádská planeta) je vesmírný objekt velikosti planety, který neobíhá kolem žádné hvězdy. Tělesa tohoto typu jsou objevována od 90. let 20. století.[1] Vydávají jen velmi málo světla a proto se dají současnými dalekohledy jen těžko pozorovat. Některé by mohly mít atmosféru podobně jak Jupiter a díky silnému skleníkovému efektu by mohly být dost teplé na to, aby na nich existoval život.[2].

V naší galaxii by mohlo být toulavých planet asi dvojnásobně více, než normálních zářivých hvězd.[1]

Blízkými příbuznými toulavých planet jsou hnědí trpaslíci – tělesa na pomezí mezi hvězdou a planetou. Mohou se také pohybovat kosmickým prostorem bez gravitační vazby na některou hvězdu, ale na rozdíl od planet v nich probíhá termonukleární fúze.

Vznik toulavých planet[editovat | editovat zdroj]

Toulavé planety mohly podle současných teorií vzniknout dvěma způsoby:[1]

  • Mohly se zrodit stejně jako běžné planety. V planetární soustavě však následně došlo ke gravitačním poruchám, které způsobily změny drah jednotlivých planet a tato planeta byla pak vymrštěna pryč ze soustavy. Předpokládá se, že obdobná situace se stala i v naší sluneční soustavě, která tak přišla o několik planet.
  • Podle druhého scénáře vznikla toulavá planeta ze zárodečné mlhoviny jako jediné (nebo největší) těleso. V původní mlhovině však bylo příliš málo materiálu na to, aby se z ní stala hvězda, a proto zůstala na velikosti planety.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://www.rozhlas.cz/leonardo/vesmir/_zprava/toulava-planeta-v-mecounovi--1136564
  2. http://www.rozhlas.cz/leonardo/zpravy/_zprava/896116

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]