Hvězda před hlavní posloupností

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hvězda T Tauri

Hvězda před hlavní posloupností (PMS hvězda nebo PMS objekt) je hvězda ve stádiu, kdy ještě nedosáhla hlavní posloupnosti. Může zde patřit proměnná hvězda typu T Tauri, proměnná hvězda typu FU Orionis (méně než 2násobek hmoty Slunce) nebo hvězda typu Herbig Ae/Be (2 – 8násobek hmoty Slunce).

Zdrojem energie těchto objektů je gravitační smršťování. Na Hertzsprungově–Russellově diagramu se stadium hvězdy před hlavní posloupností s hmotou větší než 0,5násobek hmoty Slunce posouvá na Hayashiho stopu (téměř vertikálně směrem dolů) a později na Henyeyho stopu (téměř horizontálně doprava naproti hlavní posloupnosti).

PMS hvězdy mohou být odlišeny od trpaslíků hlavní posloupnosti použitím hvězdného spektra při měření korelace mezi gravitací a teplotou. PMS hvězda bude mít větší poloměr než hvězda hlavní posloupnosti a tím pádem bude mít menší hustotu a povrchovou gravitaci.

Pokud okolní hmota padá do centrální kondenzace, tak taková hvězda je považována za protohvězdu. Pokud okolní plynový a prachový obal rozptyluje a tím se zastavuje růst hvězdy, tak taková se považuje za hvězdu před hlavní posloupností. Takové hvězdy se stávají opticky viditelnými již po svém vzniku. Ve stadiu před hlavní posloupností existují po dobu asi 1 % délky života hvězdy (80 % existence jsou ve formě hvězd hlavní posloupnosti).

Předpokládá se, že všechny hvězdy v tomto stádiu mají hustý protoplanetární disk, který je místem vzniku planet.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hviezda pred hlavnou postupnosťou na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]