Laniakea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa galaxií blízkého vesmíru. Šipka s ruským nápisem „Вы здесь“(„jste zde“) ukazuje naši Galaxii. Oblast zahrnující okolí tohoto bodu a struktury označené nápisy Centaurus, Virgo a Pavo Indus tvoří Laniakea.

Laniakea je nadkupa galaxií, která je domovem Mléčné dráhy, Sluneční soustavy a Země. Patří mezi největší struktury v pozorovatelném vesmíru.[1] Definoval ji v roce 2014 tým astronoma Brenta Tullyho z Havajské univerzity v Honolulu, který při tom využil databázi vzdálenosti a pohybů více než 8 000 galaxií Cosmicflows-2. Tým využil pozorované rychlosti pohybu jednotlivých galaxií a odečetl od nich odhadnutou průměrnou rychlost rozpínání vesmíru. Zbylá rychlost potom vyjadřovala působení gravitační síly na galaxie. Tully a jeho tým tyto hodnoty přepočítali do trojrozměrného modelu hlubokého vesmíru s vyjádřením hustot galaxií a jejich pohybem. Název pochází z havajštiny a znamená „nezměrná nebesa“.

Místní nadkupa galaxií je podle tohoto modelu pouze výběžkem Laniakey.[2] Laniakea měří napříč 520 milionů světelných let (159 Mpc) a obsahuje hmotu odpovídající 1017 Sluncí. Zahrnuje přibližně 100 tisíc galaxií, z nichž prakticky všechny plynou k jedné oblasti, která má v této části vesmíru největší gravitační přitažlivost – k Velkému atraktoru, který leží ve směru souhvězdí Kentaura a Hydry.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VAŠÍČEK, Petr (Ereb). Astronomové objevili masivní strukturu ve vesmíru. cdr.cz [online]. 9. 9. 2014. Dostupné online. ISSN 1213-2225. 
  2. Laniakea: Our home supercluster - YouTube. Nature Video (www.youtube.com) [online]. [cit. 2020-11-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]