Činka (mlhovina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Činka
Snímek mlhoviny dalekohledem VLT
Pozorovací údaje
(Ekvinokcium J2000,0)
Typ planetární mlhovina
Objevitel Charles Messier
Datum objevu 12. června 1764
Rektascenze 19h 59m 36,34s
Deklinace +22°43′16,09"
Souhvězdí Lištička (lat. Vulpecula)
Zdánlivá magnituda (V) 7,4
Úhlová velikost 8,0′×5,7′
Vzdálenost 1250 ly
Fyzikální charakteristiky
Poloměr 1,25 ly
Absolutní magnituda (V) −0,5
Označení v katalozích
M 27, NGC 6853
(V) – měření provedena ve viditelném světle

Činka je planetární mlhovinasouhvězdí Lištičky stará přibližně 3 až 4 tisíce let. Objevil ji Charles Messier v roce 1764 jako vůbec první z tohoto druhu vesmírných objektů. Jméno jí dal John Herschel ve svém popisu.

Její jasnost i značná úhlová velikost z ní činí oblíbený objekt i pro amatérská pozorování a fotografování. Mlhavé halo ji opticky zvětšuje až na 15 úhlových minut, což je polovina zdánlivého průměru Měsíce. Zdánlivou magnitudou se velmi blíží nejjasnější PM Helix. Navíc v porovnání s jinými planetárními mlhovinami ztrácí jen málo ve fotografické jasnosti: 7,9 mag.

Ve větších dalekohledech vypadá skutečně jako činka. Ze Země se na ni díváme téměř přesně v její rovníkové rovině. Podobný pohled skýtá i další mlhovina M76, které se říká Malá činka. Ze směru jednoho z jejích pólů by pravděpodobně měla prstencový tvar, vypadala by na obloze jako Prstencová mlhovina.

Centrální hvězda je nebývale jasný (13,5 mag) namodralý trpaslík o povrchové teplotě kolem 85 tisíc kelvinů, který své okolí dobře osvětluje. Některé výzkumné zprávy zmiňují, že by mohlo jít o těžko rozlišitelnou dvojhvězdu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]