Plejády

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o astronomii. Další významy jsou uvedeny na stránce Plejády (rozcestník).
Plejády
Pozorovací údaje
(Ekvinokcium J2000,0)
Typ otevřená hvězdokupa
Rektascenze 3h 47m 24s
Deklinace +24° 7' 0"
Souhvězdí Býk (lat. Tau)
Zdánlivá magnituda (V) +1,4
Vzdálenost 380 ly
Označení v katalozích
Plejády, Kuřátka, Sedm sester, M45
(V) – měření provedena ve viditelném světle

Plejády nazývané také Kuřátka, Sedm sester (M 45), je mladá, otevřená hvězdokupa v souhvězdí Býka (Taurus). Setkáme se s nimi v mnoha mytologiích, kde působily jako samostatné souhvězdí a pomáhaly určovat chronologické cykly. Japonský název Plejád je Subaru a tato hvězdokupa je také zobrazena v logu stejnojmenné japonské automobilky.[1]

Podrobnosti[editovat | editovat zdroj]

Nachází se ve vzdálenosti kolem 380  světelných let (3,59×1016 km) a zaujímají prostor o rozměru 20 světelných let. Pouhým okem můžeme vidět 6 až 10 hvězd, ale ve skutečnosti je jich přes 1 000. Nejjasnější Alcyone, jenž má svítivost 795krát větší než Slunce. Velmi zajímavá je i hvězda Pleione, která má zářivý výkon asi 50krát větší než Slunce a kolem své osy se otočí jednou za sedm hodin. Vlivem vzniklé odstředivé síly z ní uniká horký plyn (v oblasti rovníku), což způsobuje, že Pleione nepravidelně mění svou jasnost od 4,8 do 5,5 magnitudy. Mezi další velmi jasné hvězdy patří Maia, Atlas, Electra, Merope, Taygeta, Calaeno a Asterope. Jejich světlo je odráženo modrými prachovými reflexními mlhovinami. Jsou blízko ekliptiky a dochází často k jejich zákrytům Měsícem. V nedávné době infračervené pozorování Plejád odhalilo mnoho hnědých trpaslíků (objektů s podhvězdnou váhou). Jejich počet je dokonce srovnatelný s celkovým počtem hvězd. Některé z Plejád jsou intenzivními rentgenovými zdroji (pozorováno pomocí rentgenového dalekohledu Chandra). Tyto rentgenové hvězdy jsou však ve viditelném světle poměrně slabé. Jelikož se však jedná o otevřenou hvězdokupu, odhaduje se, že se přibližně za 250 milionů roků zcela rozplyne do podoby osamocených hvězd, obíhajících kolem centra Galaxie.

Mezihvězdná látka, která halí toto seskupení hvězd je látka, která hvězdokupou pouze prochází. Mnozí vědci si před mnoha lety mysleli, že právě z této látky Plejády vznikly. Tato látka jimi pouze prochází za několik tisíc let budou Plejády bez této mezihvězdné hmoty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://objekty.astro.cz/m45

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]