Mauna Kea Observatories

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mauna Kea Observatories
Kód observatoře568
MístoHawaii County, Mauna Kea a Havaj
StátSpojené státy americké
Souřadnice
Nadmořská výška4 205 m n. m.
Založena1968
Webová stránkahttps://www.ifa.hawaii.edu/
TeleskopySubmillimeter Array
Mauna Kea VLBA station
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na část areálu MKO

Mauna Kea Observatories (MKO) je komplex zařízení pro astronomická pozorování, který se nachází na vrcholu havajské hory Mauna Kea. Areál, který spravuje Havajská univerzita, se rozkládá na ploše dvou čtverečních kilometrů.

Observatoř byla otevřena v roce 1967. Oblast má ideální podmínky pro sledování oblohy: nachází se nad inverzní vrstvou a má proto více než tři sta jasných nocí v roce. Je zde minimální světelné znečištění a podprůměrná vlhkost vzduchu.[1] Nízká zeměpisná šířka navíc umožňuje pozorovat severní i jižní hvězdnou oblohu. Pracovníci jsou ubytováni v budovách Onizuka Center for International Astronomy, které slouží k aklimatizaci na horské podmínky.

Dalekohledy a radioteleskopy[editovat | editovat zdroj]

Součástí observatoře je dvanáct teleskopů: Keckovy dalekohledy (největší dvojice optických teleskopů na světě), dále radioteleskopy (jedna z deseti součástí systému Very Long Baseline Array a další teleskopy jako Caltech Submillimeter Observatory, Canada France Hawai'i Telescope, Gemini North Telescope, Infrared Telescope Facility, James Maxwell Telescope, Subaru Telescope, Sub-Millimeter Array, United Kingdom Infrared Telescope a dva dalekohledy patřící Havajské univerzitě o průměru 220 cm, resp. 91 cm.

Plánuje se výstavba Třicetimetrového dalekohledu (průměrem primárního zrcadla 30 m), který měl být uveden do provozu v roce 2018,[2] pozdější plány z roku 2013 však posunuly tento okamžik na rok 2023. Protesty domorodých obyvatel však způsobily pozdržení výstavby a proto o umístění Třicetimetrového dalekohledu nebylo (koncem roku 2017) definitivně rozhodnuto.[3]


Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]