Mauna Kea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mauna Kea
Sopka Mauna Kea
Sopka Mauna Kea

Vrchol 4205 m n. m.
Prominence 4205 m ↓ Tichý oceán
Izolace 3947 km → Mount Shasta, USA
Seznamy Nejprominentnější hory #15
Nejizolovanější hory #8
Ultraprominentní hory
Poznámka nejvyšší hora Havajských ostrovů
Poloha
Světadíl Oceánie
Státy USA USA, Havaj Havaj
Souřadnice
Mauna Kea
Mauna Kea
Typ štítová sopka
Erupce 2500 př.n.l
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mauna Kea (v překladu z jazyka původních obyvatel: bílá hora) je nejvyšší neaktivní štítová sopka ležící na ostrově HavajTichém oceánu a zároveň je nejvyšší horou celých Havajských ostrovů. Nad hladinu oceánu ční do výšky 4205 m, ale i s podvodní částí je vysoká 10 205 m, což z ní činí na Zemi nejvyšší horu, která při měření od báze převyšuje i Everest.

Jedná se o štítovou sopku, která vznikla nad horkou skvrnou. Vlivem posunu litosférických desek se ale oceánská kůra posunula, čímž došlo k uzavření přívodního kanálu magmatu, to vedlo k vyhasnutí sopky a ke vzniku nové sopky v jižním směru. Za posledních 10 000 let chrlila lávu několikrát, naposled asi před 3600 roky. Na Havaji jsou ještě jiné sopky např. Mauna Loa, Hualālai, Mahukona, Kohala a Kilauea.

V období 12. až 13. století se začali první starověcí obyvatelé havajských ostrovů usazovat i na úbočí hory, kde nacházeli dostatek potravy a místa pro vhodný úkryt. Postupně na úpatí sopky přeměnili lesy na pastviny a vyhubili některá tam žijící zvířata (včetně nelétavých ptáků) neznající dosud predátory. Samotná hora hrála důležitou roli v jejich bájesloví, byla uctívána jako posvátná a na vrchol směli jen náčelníci. Další část svahů odlesnili v 19. století novodobí osadníci pro výsadbu plantáží cukrové třtiny a pro potřebu dřeva na stavbu domů.

V roce 1964 byla až na vrchol hory postavena silnice, čímž se celá oblast stala velmi vyhledávanou turistickou oblastí s dosud ještě místy bohatou exotickou faunou a florou. V zimních měsících je její vrchol pokrytý sněhem a stává se oblíbeným místem k lyžování.

Astronomické observatoře[editovat | editovat zdroj]

Na Mauna Kea jsou vzhledem k vynikajícím přírodním i klimatickým podmínkám v areálu Mauna Kea Observatories mnohé významné astronomické observatoře:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUBIN, Kenneth H. Mauna Kea [online]. Hawaii Center for Volcanology, University of Hawaii, Honolulu, rev. 25.02.2008 [cit. 2012-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Highest Mountain in the World: Mauna Kea [online]. The Geological Society of America, Boulder, CO, USA [cit. 2012-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  • HON, Ken. Geology of the Hawaiian islands: Mauna Kea [online]. University of Hawaii at Hilo, Hilo, [cit. 2012-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  • WEST, Michael J. The Story of Astronomy on Mauna Kea [online]. Michael J. West, Havaj, rev. 2007 [cit. 2012-03-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-06. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]