Mauna Kea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mauna Kea
Sopka Mauna Kea
Sopka Mauna Kea

Vrchol4205 m n. m.
Prominence9456 m ↓ Tichý oceán
Izolace3947 km → Mount Shasta, USA
SeznamyNejprominentnější hory #15
Nejizolovanější hory #8
Ultraprominentní hory
Poznámkanejvyšší hora Havajských ostrovů
Poloha
SvětadílOceánie
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké, HavajHavaj Havaj
Souřadnice
Mauna Kea
Mauna Kea
Typštítová sopka
Erupce2500 př. n. l.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mauna Kea (v překladu z jazyka původních obyvatel: bílá hora) je nejvyšší neaktivní štítová sopka ležící na ostrově HavajTichém oceánu a zároveň je nejvyšší horou celých Havajských ostrovů. Nad hladinu oceánu ční do výšky 4205 m, ale i s podvodní částí je vysoká 10 205 m, což z ní činí na Zemi nejvyšší horu, která při měření od báze převyšuje i Everest.

Jedná se o štítovou sopku, která vznikla nad horkou skvrnou. Vlivem posunu litosférických desek se ale oceánská kůra posunula, čímž došlo k uzavření přívodního kanálu magmatu, to vedlo k vyhasnutí sopky a ke vzniku nové sopky v jižním směru. Za posledních 10 000 let chrlila lávu několikrát, naposled asi před 3600 roky. Na Havaji jsou ještě jiné sopky např. Mauna Loa, Hualālai, Mahukona, Kohala a Kilauea.

V období 12. až 13. století se začali první starověcí obyvatelé havajských ostrovů usazovat i na úbočí hory, kde nacházeli dostatek potravy a místa pro vhodný úkryt. Postupně na úpatí sopky přeměnili lesy na pastviny a vyhubili některá tam žijící zvířata (včetně nelétavých ptáků) neznající dosud predátory. Samotná hora hrála důležitou roli v jejich bájesloví, byla uctívána jako posvátná a na vrchol směli jen náčelníci. Další část svahů odlesnili v 19. století novodobí osadníci pro výsadbu plantáží cukrové třtiny a pro potřebu dřeva na stavbu domů.

V roce 1964 byla až na vrchol hory postavena silnice, čímž se celá oblast stala velmi vyhledávanou turistickou oblastí s dosud ještě místy bohatou exotickou faunou a florou. V zimních měsících je její vrchol pokrytý sněhem a stává se oblíbeným místem k lyžování.

Astronomické observatoře[editovat | editovat zdroj]

Na Mauna Kea jsou vzhledem k vynikajícím přírodním i klimatickým podmínkám v areálu Mauna Kea Observatories mnohé významné astronomické observatoře:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUBIN, Kenneth H. Mauna Kea [online]. Hawaii Center for Volcanology, University of Hawaii, Honolulu, rev. 25.02.2008 [cit. 2012-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Highest Mountain in the World: Mauna Kea [online]. The Geological Society of America, Boulder, CO, USA [cit. 2012-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  • HON, Ken. Geology of the Hawaiian islands: Mauna Kea [online]. University of Hawaii at Hilo, Hilo, [cit. 2012-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  • WEST, Michael J. The Story of Astronomy on Mauna Kea [online]. Michael J. West, Havaj, rev. 2007 [cit. 2012-03-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-06. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]