Mount Hood

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mount Hood
Mount Hood
Hood - pohled od jezera Trillium

Vrchol 3426 m n. m.
Prominence 2349 m
Poznámka nejvyšší vrchol státu Oregon
Poloha
Světadíl Severní Amerika, Oregon
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Pohoří Kaskádové pohoří
Souřadnice
Mount Hood
Mount Hood
Prvovýstup 11. července 1857 skupina Henry Pittocka - W. Lymen Chittenden, Wilbur Cornell a Rev. T.A. Wood[1]
Typ stratovulkán
Erupce 1866
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stratovulkán Hood leží na západním pobřeží USA ve státě Oregon, asi 80 km jihovýchodně od města Portlandu. S výškou 3426 m je zároveň nejvyšší hora Oregonu. Jméno dostala po britském admirálovi Samuelovi Hoodovi, původní obyvatelé Ameriky sopku nazývají Wy'east.

Vulkán[editovat | editovat zdroj]

Vrchol sopky tvoří několik andezitových a dacitových dómů a pokrývá ho led. Sopka měla během posledních 15 000 roků čtyři období velkých erupcí. Poslední se odehrála přibližně v letech 17901800. V 19. století bylo zaznamenáno ještě pár menších erupcí. Díky fumarolické aktivitě a výskytům menších zemětřesení se sopka stále považuje za aktivní, kvůli zalednění je možným zdrojem laharů. S výjimkou erupce sopky Mount St. Helens v roce 1980 je Hood jediné místo, kde došlo v Kaskádovém pohoří k úmrtí následkem sopečné činnosti. V roce 1934 se horolezec zadusil sopečnými plyny při zkoumání jeskyně vytvořené fumarolami v Coalmanově ledovci.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Mount Hood náleží do rezervace Mount Hood National Forrest rozkládající se na ploše 4 900 km². V okolí hory je šest lyžařských středisek, Timberline Lodge je dokonce otevřené celoročně.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

  • Stanley Kubrick použil záběry hotelu Overlook z tohoto střediska (Timberline Lodge) v úvodních scénách filmu Osvícení.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hood (sopka) na slovenské Wikipedii.

  1. Glaciers of Oregon [online]. Glaciers of the American West [cit. 2007-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-10-03. (anglicky)  quoting MCNEIL, Fred H. Wy'east the Mountain, A Chronicle of Mount Hood. Hillsboro, Oregon: Metropolitan Press, 1937. OCLC 191334118 (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]