Mount Hood

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mount Hood
Mount Hood
Letecký pohled na Mount Hood ze severu.

Vrchol3426 m n. m.
Prominence2349 m
Poznámkanejvyšší vrchol státu Oregon
Poloha
SvětadílSeverní Amerika, Oregon
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
PohoříKaskádové pohoří
Souřadnice
Mount Hood
Mount Hood
Prvovýstup11. července 1857 skupina Henry Pittocka - W. Lymen Chittenden, Wilbur Cornell a Rev. T.A. Wood[1]
Typstratovulkán
Erupce1866
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stratovulkán Hood leží na západním pobřeží USA ve státě Oregon, asi 80 km jihovýchodně od města Portlandu. S výškou 3426 m je zároveň nejvyšší hora Oregonu. Jméno dostala po britském admirálovi Samuelovi Hoodovi, původní obyvatelé Ameriky sopku nazývají Wy'east.

Vulkán[editovat | editovat zdroj]

Vrchol sopky tvoří několik andezitových a dacitových dómů a pokrývá ho led. Sopka měla během posledních 15 000 roků čtyři období velkých erupcí. Poslední se odehrála přibližně v letech 17901800. V 19. století bylo zaznamenáno ještě pár menších erupcí. Díky fumarolické aktivitě a výskytům menších zemětřesení se sopka stále považuje za aktivní, kvůli zalednění je možným zdrojem laharů. S výjimkou erupce sopky Mount St. Helens v roce 1980 je Hood jediné místo, kde došlo v Kaskádovém pohoří k úmrtí následkem sopečné činnosti. V roce 1934 se horolezec zadusil sopečnými plyny při zkoumání jeskyně vytvořené fumarolami v Coalmanově ledovci.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Mount Hood náleží do rezervace Mount Hood National Forrest rozkládající se na ploše 4 900 km². V okolí hory je šest lyžařských středisek, Timberline Lodge je dokonce otevřené celoročně.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

  • Stanley Kubrick použil záběry hotelu Overlook z tohoto střediska (Timberline Lodge) v úvodních scénách filmu Osvícení.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hood (sopka) na slovenské Wikipedii.

  1. Glaciers of Oregon [online]. Glaciers of the American West [cit. 2007-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-03. (anglicky)  quoting MCNEIL, Fred H. Wy'east the Mountain, A Chronicle of Mount Hood. Hillsboro, Oregon: Metropolitan Press, 1937. OCLC 191334118 (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]