Stanley Kubrick

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stanley Kubrick
Stanley Kubrick (1949)
Stanley Kubrick (1949)
Narození 26. července 1928
Bronx
Úmrtí 7. března 1999 (ve věku 70 let)
Childwickbury Manor a Hertfordshire
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo odpočinku Childwickbury Manor
Alma mater City College of New York
Povolání filmový režisér, kameraman, fotograf, filmový producent a scenárista
Ocenění Cena Akademie za nejlepší vizuální efekty (1969)
Manžel/ka Christiane Kubrick (19581999)
Ruth Sobotka (19541957)
Děti Vivian Kubrick
Web http://www.visual-memory.co.uk/amk/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanley Kubrick (26. července 1928 Bronx, New York, USA7. března 1999, Harpenden, hrabství Hertford, Anglie) byl americký režisér a fotograf.

Život[editovat | editovat zdroj]

Stanley Kubrick s modelkou Rosemary Williamsovou, foto pro časopis Look, 1949

Narodil se v rodině lékaře Jacka Kubricka. I přes špatné školní výsledky byl považován za velice inteligentního. Proto ho otec naučil hrát šachy. Z Kubricka se stal vynikající hráč. A jeho filmy skutečně připomínají partii šachů. Vše je důkladně a pečlivě promyšleno dopředu. Kubrick dostal ke třináctým narozeninám fotoaparát. Měl výjimečné nadání a v sedmnácti ho dokonce přijali do časopisu Look jako učedníka.

V roce 1951 vyměnil fotoaparát za filmovou kameru a natočil krátké dokumentární snímky o životě boxerů (Day of the Fight), o knězi, který musí na nejvzdálenější farnosti létat letadlem (Flying Padre), a o námořnických odborech (The Seafarers). Jeho prvním celovečerním dílem byl Fear and Desire o fiktivní válce ve fiktivním světě.

Stanley Kubrick byl velice kontroverzním filmařem, známým svým přehnaným puntičkářstvím a nespokojeností. Snad každý jeho film byl cenzurován, případně zakázán. Snímek Stezky slávy o popravě tří francouzských vojáků v období 1. světové války byl ve Francii dlouhá léta zakázán.

Lolita podle stejnojmenného románu Vladimira Nabokova o lásce pedofilního profesora ke čtrnáctileté nymfičce musela být upravována samotným Kubrickem, který jakýkoliv nedobrovolný zásah do svého díla odmítal.

To nebylo nic v porovnání s Mechanickým pomerančem. Britské úřady tvrdily, že film rozpoutal vlnu zločinů páchaných mladistvými. Kubrickově rodině bylo vyhrožováno smrtí. Tvůrce se rozhodl, že film se až do jeho smrti nesmí v Británii promítat v kinech a v televizi.

Kubrickovým posledním filmem se stal psychologický snímek Eyes Wide Shut. Jeden z nejslavnějších filmových režisérů zemřel ve spánku na infarkt.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Kubrick získal za celou svou kariéru pouze jediného Oscara, a to za vizuální efekty k 2001: Vesmírná odysea. Nominován byl však dvanáctkrát. Ve filmu Vesmírná odysea zdokonalil metodu přední projekce.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]