Max Ophüls

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Max Ophüls
Rodné jméno Max Oppenheimer
Narození 6. května 1902
Saarbrücken
Úmrtí 25. března 1957 (ve věku 54 let), 26. března 1957 (ve věku 54 let) nebo 23. března 1957 (ve věku 54 let)
Hamburk
Příčina úmrtí srdeční selhání
Místo pohřbení krematorium s kolumbáriem Père-Lachaise
Povolání filmový režisér, scenárista, divadelní herec a divadelní režisér
Manžel(ka) Hilde Wall
Děti Marcel Ophüls
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Maximilian Oppenheimer (6. května 1902, Saarbrücken26. března 1957, Hamburk), známý jako Max Ophüls, byl německý filmový režisér, který účinkoval v Německu, Francii i USA. Natočil téměř 30 filmů, přičemž ty poslední jsou nejznámější: La Ronde (1950), Le Plaisir (1952), nebo Lola Montes (1955). Podle tohoto režiséra je pojmenován i filmový festival: Max Ophüls Preis.

Život[editovat | editovat zdroj]

Obrázek ze snímku Madame de... od Maxe Ophülse (1953)

Mládí a začátky kariéry[editovat | editovat zdroj]

Max Ophüls se narodil v Saarbrückenu v Německu jako syn židovského výrobce textilu Leopolda Oppenheimera a jeho manželky Heleny. V době, kdy začínal v divadle začal používat pseudonym Ophüls a to i přesto, že jeho rodiče s tím nesouhlasili. Zpočátku začínal v divadle v roce 1919 jako herec. Dokonce hrál i v divadle v Cáchách a to od roku 1921 do roku 1923. Poté začal pracovat jako divadelní režisér v Městském divadle v Dortmundu. V roce 1926 pracoval i ve Vídni. Účinkoval nejen po celém Německu, ale i v přilehlých zemích. Svůj první film režíroval v roce 1931 a jednalo se o krátkometrážní komedii.

Mezi jeho nejvíce uznávané filmy z této doby patří Liebelei (1933).

Ve Vídni se seznámil s herečkou Hilde Wall, kterou si v roce 1926 vzal. S ní měl jediného syna, Marcela Ophülse, který se později stal režisérem Oscarových dokumentárních filmů.

Exil a poválečná kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po požáru Říšského sněmu uprchl z Německa do Francie ze strachu před nacisty. V roce 1938 se oficiálně stal francouzským občanem. Po tom, co Francii začali dobývat Němci, znovu se rozhodl cestovat, tentokrát přes Švýcarsko do Itálie a následně po moři do Spojených států. V roce 1941 se skutečně do USA dostal a stal se režisérem v Hollywoodu, kam mu pomohl jeho dlouholetý fanoušek a režisér Preston Sturges. Jeho nejuznávanější americký film je Dopis od neznámé ženy (1948). O dva roky později, tedy roku 1950, se ale vrátil do Evropy, konkrétně do Francie.

Zemřel v roce 1957 v Hamburku, kdy mu bylo 54 let. V té době natáčel film, který za něj nakonec dokončil Jacques Becker. Příčinou jeho úmrtí bylo revma. Dle svého přání byl ale pohřben ve Francii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Max Ophüls na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]