Steven Spielberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Steven Spielberg
Spielberg mluvící v Pentagonu 11. srpna 1999.
Rodné jméno Steven Allan Spielberg
Narození 18. prosince 1946 (71 let)
Cincinnati, Ohio, Spojené státy
Aktivní roky 1964–současnost
Manžel(ka) Amy Irving (19851989)
Kate Capshaw (od 1991)
Významné filmy E.T. - Mimozemšťan (1982)
Jurský park (1993)
Oscar
Nejlepší režie
1993Schindlerův seznam
1998Zachraňte vojína Ryana
Nejlepší film
1993Schindlerův seznam
Cena Emmy
Výjimečný animovaný seriál
1991 – Tiny Toon Adventures
1993 – Tiny Toon Adventures
2000 – Neuvěřitelná dobrodružství Rudly a Koumáka
Výjimečné minisérie
2002 – Bratrstvo neohrožených
2003 – Uneseni
Zlatý glóbus
Nejlepší režie
1993Schindlerův seznam
1998Zachraňte vojína Ryana
Cena Cecila B. DeMilla
2009 – Celoživotní přínos
Cena BAFTA
Nejlepší režie
1993 – Schindlerův seznam
Nejlepší film
1993 – Schindlerův seznam
César
Čestný César
1995 – Celoživotní přínos
Steven Spielberg 2013

Steven Allan Spielberg, KBE, OMRI (* 18. prosince 1946 Cincinnati, Ohio) je jedním z nejpopulárnějších amerických režisérů, producentů a scenáristů. Je to jeden ze zakladatelů firmy DreamWorks.

Za jeho kariéru, delší než čtyři desetiletí, Spielberg natočil mnoho filmů různých žánrů. Spielbergovy rané sci-fi a dobrodružné filmy se brzy staly typickými hollywoodskými trháky. V pozdější době se jeho filmy začaly zabývat humanistickými otázkami jako je holokaust (Schindlerův seznam, transatlantického obchodu s otroky (Amistad), válkou (Říše slunce, Zachraňte vojína Ryana, Válečný kůň a Most špionů) a terorismem (Mnichov). Mezi jeho další filmy patří například série Indiana Jones.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal na předměstích Haddonfieldu v New Jersey a Scottsdalu v Arizoně. Spielbergova díla tvoří v dějinách kinematografie samostatnou stránku – je totiž nesporně komerčním režisérem, přesto si jeho tvorba zachovává vysoký filmařský standard. Nezaměřuje se pouze na jeden filmový žánr, ale jeho filmy sahají od sci-fi, komedie, dramatu až po horor.

Poprvé na sebe upoutal pozornost ve filmu Čelisti z roku 1975. Mezi jeho další úspěšné filmy patří například série filmů s Indianou Jonesem, série Jurský park, Blízká setkání třetího druhu (1977), a bezesporu E.T. Mimozemšťan (1982). Oscara za nejlepší režii získal poprvé v roce 1994 za snímek Schindlerův seznam. Tento film také obdržel ocenění za nejlepší film. Dalšího Oscara obdržel za režii filmu Zachraňte vojína Ryana (1998).

Věnuje se i jiným odvětvím filmového průmyslu. Je úspěšným producentem a stal se zakladatelem společnosti DreamWorks.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Firma[editovat | editovat zdroj]

Dream Works SKG je název firmy, kterou založili hudební producent David Geffen, (mj. Aerosmith, Cher, Guns N' Roses), dále bývalý Disneyho manažer Jeffrey Katzenberg a Steven Spielberg v roce 1997. V době, kdy stávající studia zanikala v nadnárodních koncernech, zapůsobilo založení čistě filmové produkční společnosti s kapitálovým vybavením odpovídajícím rozsahu koncernu a s managementem zhýčkaným úspěchem jako signál. Nová firma s těžištěm v oblasti animovaného filmu hodlala lovit v někdejším Disneyho hájemství a to se jí také podařilo prostřednictvím filmů jako Princ egyptský (1998), Slepičí úlet (2000) a Shrek (2001). Vedle trikových filmů je společnost DreamWorks díky takovým projektům, jako je akční Peacemaker (1997) nebo filmem Woodyho Allena Hollywood v koncích (2002), momentálně aktivní ve všech filmových žánrech. Na firemním logu je vyobrazen chlapec jedoucí na půlměsíci, odkud vhazuje udici do rybníka.

Nadace[editovat | editovat zdroj]

Příjmy z úspěchu filmu Schindlerův seznam (1993) vytvořily kapitálový základ pro americkou nadaci Survivors of the Shoah Visual History Foundation. Cílem nadace je v co možná nejkratší době provést a veřejně zpřístupnit co možná nejvíce interview s vysoce nadanými přeživšími pamětníky holocaustu. Rychlost, standardizovaná metoda a montáž těchto interview odpovídající hranému filmu se stereotypním záběrem dotazovaných v kruhu jejich rodiny představují hlavní kritické body práce nadace, jež má sídlo v Los Angeles. Aktivita nadace zahrnuje kromě archivu také publikování na CD-ROM a různé televizní produkce, zčásti realizované významnými režiséry, jako je Andrzej Wajda.

Spielberg využívá celého aparátu současné iluzivní kinematografie, aby filmovým obrazům poskytl věrohodné okolí, jak říká Julia Roberts ve snímku Hook: "Thank you for believing!".

Daniel Kotheschule, Frankfurter Rundschau, 2001

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Úspěchy[editovat | editovat zdroj]

Spielberg získal Oscara za nejlepší režii za filmy Schindlerův seznam a Zachraňte vojína Ryana.

Tři z jeho filmů, Čelisti (1975), E.T. - Mimozemšťan (1982) a Jurský park (1993) vytvořily kasovní rekordy. Hrubý výdělek všech jeho filmů činí asi 9 miliard dolarů, díky čemu se stal vlastně komerčně nejúspěšnějším režisérem vůbec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Steven Spielberg na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Philip M. Taylor, Steven Spielberg, Brno, Jota, 1994

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]