Johnny Depp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johnny Depp
Rodné jméno John Christopher Depp II.
Narození 9. června 1963 (53 let)
USA Owensboro, Kentucky
Aktivní roky 1984–současnost
Manžel/ka Lori Anne Allison (19831985)
Amber Heard (20152016)
Partner/ka Jennifer Grey (1989)
Winona Ryder (19891993)
Kate Moss (19941998)
Vanessa Paradis (19982012)
Amber Heard (od 2011)
Sherilyn Fenn
Rodiče John Depp
Betty Sue Palmer
Děti Lily-Rose Deppová
Zlatý glóbus
Nejlepší mužský herecký výkon v komedii či muzikálu
2007 – Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street
César
Čestný César
1999 – za celoživotní dílo

Johnny Depp, vlastním jménem John Christopher Depp II.[1] (* 9. června 1963, Owensboro, Kentucky) je americký herec, známý zvláště pro své výkony ve filmech Střihoruký Edward, Ospalá díra, Piráti z Karibiku, Hledání Země Nezemě, Alenka v říši divů nebo Karlík a továrna na čokoládu. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Do češtiny jej nejčastěji dabuje Saša Rašilov mladší, ve více filmech jej také dabovali Jakub Saic a Filip Čáp.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 9. června 1963 v malém městě Owensboro ve státě Kentucky jako nejmladší ze čtyř dětí Johna Deppa staršího a Betty Sue Palmer. Jeho rodina se velmi často stěhovala. Jako dítě Johnny miloval hraní na kytaru a hudba byla jeho vášní. Po čase svému koníčku propadl, odešel ze školy a společně s dalšími založil kapelu Kids. Ta mu sice veliký úspěch nepřinesla, ale dodnes je, právě díky ní, výborným kytaristou a často vystupuje jako host v jiných kapelách.

Jeho první role byla ve filmu „Nightmare in Elm Street“ (Noční můra z Elm Street) poté dostal několik menších rolí například ve filmech Dummies, Slow Burn a Četa.

Později si zahrál v seriálu „Jump street 21“ roli policisty Toma Hansona. Seriál, který pokračoval ještě tři roky, začal být populární. Zatímco hrál v Jump Street 21, dostal roli v humorném muzikálu „Cry Baby“, i ta mu pomohla se proslavit, ale celebritou začal být až poté, co ztvárnil roli Střihorukého Edwarda ve stejnojmenném snímku Tima Burtona. Spolupráci s tímto režisérem si Johnny Depp oblíbil, a společně natočili mnoho dalších snímků. Například Karlík a továrna na čokoládu, kde si zahrál potrhlého majitele té nejlepší čokoládovny Willyho Wonku, Alenka v říši divů, kde ztvárnil roli kloboučníka, Mrtvá nevěsta, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Ospalá díra a další. Raritou v Johnnyho filmografii je méně známý, ale kritikou uznávaný film The Brave, který sám zrežíroval a zároveň si i zahrál hlavní roli.

Mezi jeho poslední filmy patří například snímek The Tourist (Cizinec) v němž si zahrál po boku známé herečky Angeliny Jolie, The Rum Diary (Rumový deník) nebo další Burtonovský film Dark shadow (Temné stíny).

Divácky oblíbenou je také série filmů Piráti z Karibiku, která má čtyři díly: Prokletí Černé Perly, Truhla mrtvého muže, Na Konci světa a Na Vlnách podivna.

Za snímky Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, Hledání Země Nezemě a Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street byl nominován na Oscara.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1985–1988 byl ženatý s americkou herečkou Sherilyn Fenn,[2] která se proslavila především rolí v seriálu Městečko Twin Peaks, ztvárněním Elizabeth Taylorové v autobiografickém filmu Deník Elizabeth Taylorové (Liz: The Elizabeth Taylor Story) a do třetice kontroverzním snímkem režisérky J. Chambers Lynchové Helena v krabici (Boxing Helena).

Jeho dlouholetou životní partnerkou byla francouzská zpěvačka a herečka Vanessa Paradis, s níž má dvě děti – dceru Lily-Rose Melody (* 1999) a syna Johna „Jacka“ Christophera (* 2002). Synovi říká Jack podle hrdiny filmu Piráti z Karibiku Jacku Sparrowi. Po 14 letech vztah v roce 2012 skončil.[2]

V březnu 2013 potvrdil zasnoubení s herečkou Amber Heard a v únoru 2014 si ji vzal.[2] Dříve, v roce 2011, si spolu zahráli ve filmu Rumový deník (The Rum Diary). Pár však neustál manželskou krizi a v květnu 2016 Amber podala žádost o rozvod.[3]

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Devátá brána (1999)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Johnny Depp Zone
  2. a b c Staff and agencies. Johnny Depp and Amber Heard marry. The Guardian [online]. 2015-02-05 [cit. 2015-02-05]. Dostupné online.  (anglicky) 
  3. ZÁRODŇANSKÝ, Rastislav. Johnny Depp a Amber Heardová se 15 měsíců po svatbě rozvádějí. Revue iDNES.cz [online]. 2016-05-26 [cit. 2016-06-17]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]