Jean Marais

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jean Marais
Jean Marais, fotografoval Carl van Vechtenv roce 1947
Jean Marais, fotografoval Carl van Vechten
v roce 1947
Rodné jméno Jean-Alfred Villain-Marais
Narození 11. prosinec 1913
Cherbourg, Francie Francie
Úmrtí 8. listopad 1998
Cannes, Francie Francie
Aktivní roky 19331995

Jean Marais, celým jménem Jean Alfred Vilain Marais (11. prosince 1913, Cherbourg, Francie8. listopadu 1998, Cannes, Francie) byl francouzský herec, sochař, malíř a spisovatel.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Stal se světoznámým především svými rolemi v historických romantických filmech, v nichž ztvárnil většinou neohrožené a šlechetné milovníky (např. Ruy Blas, Hrbáč, Kapitán, Kapitán Fracasse, Hrabě Monte Cristo, Železná maska). Známá je též jeho dvojrole ve filmové komediální trilogii o Fantomasovi (Fantomas, Fantomas kontra Scotland Yard, Fantomas se zlobí). Byl rovněž dlouholetým členem Comédie Française. V roce 1996 byl vyznamenán řádem Čestné legie (Legion d'Honour). Malířství a sochařství se věnoval spíše jako svému koníčku. Je autorem jednoho baletu, knihy svých vzpomínek a knihy pohádek pro děti.

Byl homosexuál, s čímž se nikdy netajil. Jeho partnerem byl určitou dobu Jean Cocteau. Setkání s Cocteauem v roce 1937 se stalo výrazným zlomem v jeho umělecké kariéře. Cocteau pro něj napsal hlavní role v několika svých divadelních hrách (Král Oidipus, Strašní rodiče, Rytíři kulatého stolu) a rovněž ve svých filmech, které buď režíroval (Kráska a zvíře, Dvojhlavý orel, Strašní rodiče, Orfeus, Orfeova závěť) nebo k nim napsal scénář (mj. Věčný návrat).

Zemřel na pleuritidu, závažné onemocnění pohrudnice, což způsobuje bolest hrudníku a omezení dýchacích cest na postižené straně.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]