Jean Marais

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean Marais
Jean Marais, fotografoval Carl van Vechten
v roce 1947
Rodné jméno Jean-Alfred Villain-Marais
Narození 11. prosinec 1913
Cherbourg, Francie Francie
Úmrtí 8. listopad 1998
Cannes, Francie Francie
Alma mater Lycée Condorcet
Aktivní roky 19331995
Partner(ka) Jean Cocteau (1937–1963)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Marais, celým jménem Jean Alfred Vilain Marais (11. prosince 1913, Cherbourg, Francie8. listopadu 1998, Cannes, Francie) byl francouzský herec, sochař, malíř a spisovatel.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Stal se světoznámým především svými rolemi v historických romantických filmech, v nichž ztvárnil většinou neohrožené a šlechetné milovníky (např. Ruy Blas, Hrbáč, Kapitán, Kapitán Fracasse, Hrabě Monte Cristo, Železná maska). Známá je též jeho dvojrole ve filmové komediální trilogii o Fantomasovi (Fantomas, Fantomas kontra Scotland Yard, Fantomas se zlobí). Byl rovněž dlouholetým členem Comédie Française. V roce 1996 byl vyznamenán řádem Čestné legie (Legion d'Honour). Malířství a sochařství se věnoval spíše jako svému koníčku. Je autorem jednoho baletu, knihy svých vzpomínek a knihy pohádek pro děti.

Byl homosexuál, s čímž se nikdy netajil. Jeho partnerem byl určitou dobu Jean Cocteau. Setkání s Cocteauem v roce 1937 se stalo výrazným zlomem v jeho umělecké kariéře. Cocteau pro něj napsal hlavní role v několika svých divadelních hrách (Král Oidipus, Strašní rodiče, Rytíři kulatého stolu) a rovněž ve svých filmech, které buď režíroval (Kráska a zvíře, Dvojhlavý orel, Strašní rodiče, Orfeus, Orfeova závěť) nebo k nim napsal scénář (mj. Věčný návrat).

Zemřel na pleuritidu, závažné onemocnění pohrudnice, což způsobuje bolest hrudníku a omezení dýchacích cest na postižené straně.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]