Catherine Deneuve

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Catherine Deneuve
Catherine Deneuve v roce 1995
Rodné jméno Catherine Fabienne Dorléac
Narození 22. října 1943 (74 let)
Paříž, FrancieFrancie Francie
Aktivní roky 1957–dodnes
Manžel(ka) David Bailey (1965–1972)
Partner(ka) Roger Vadim
Marcello Mastroianni
Děti Christian Vadim a Chiara Mastroianni
Příbuzní Françoise Dorléac
Sylvie Dorléac
César
Nejlepší herečka
1980 – Poslední metro
1992 – Indočína
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Catherine Deneuve, vlastním jménem Catherine Fabienne Dorléac (přechýleně Deneuvová, * 22. října 1943 Paříž) je významná francouzská filmová herečka, držitelka mnoha filmových cen.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Je dcerou francouzského divadelního a filmového herce Maurice Dorléaca a Renée Simonotové, herečky Thêatre de l'Odéon. Její babička v tomto divadle pracovala jako nápověda.

Je třetí ze čtyř sester, Françoise Dorléac (nar. 1942, rovněž filmová herečka), tragicky zahynula v roce 1967. Další dvě sestry jsou Danielle (nar. 1937), a Sylvie (nar. 1946).

Filmová kariéra[editovat | editovat zdroj]

Deneuve v roce 1969

Snem pozdější filmové hvězdy bylo stát se módní návrhářkou. První menší roli dostala ještě na střední škole ve filmu Les Collégiennes v roce 1957. Prvním úspěšnějším filmem byl až muzikál Paraplíčka ze Cherbourgu, který natočil režisér Jacques Demy v roce 1964.

Od té doby až do dneška hrála ve velkém počtu úspěšných filmů a spolupracovala s mnoha známými režiséry, jako byli a jsou například Agnès Varda, Roman Polanski, André Téchiné, Manoel de Oliveira nebo Luis Buñuel. V několika filmech se setkala se slavným italským hercem Marcellem Mastroiannim.

K jejím nejvýznamnějším snímkům patří například filmy Kráska dne (1967) režiséra Luise Buñuela, Siréna od Mississippi (1969), Poslední metro (1980) režiséra Françoise Truffauta nebo Indočína (1992).

V novém tisíciletí hrála ve filmech Tanec v temnotách režiséra Larse von Triera a 8 žen (2002) režiséra Françoise Ozona.

Soukromý život a další aktivity[editovat | editovat zdroj]

Deneuve na festivalu v Cannes 2014

V roce 1962 se v pařížské čtvrti Quartier du Montparnasse seznámila s režisérem Rogerem Vadimem, který ji o rok později obsadil do svého filmu Le Vice et la Vertu (1963). Ve stejném roce se jim narodil syn Christian Vadim. V roce 1965 se provdala za fotografa Davida Baileyho. O dva roky později se manželé rozešli, ale úředně se rozvedli až v roce 1972.

Má celkem dvě děti, otcem druhého dítěte, dcery Chiary Mastroianni, narozené v roce 1972, byl zesnulý Marcello Mastroianni. Obě děti se staly rovněž filmovými herci.

V roce 1985 propůjčila svoji tvář soše Marianne, která symbolizuje republikánskou tradici Francie. V roce 1994 byla viceprezidentkou poroty na Filmovém festivalu v Cannes a v roce 2006 předsedala porotě na Benátském filmovém festivalu.

Žije v pařížské čtvrti Saint-Sulpice a v obci Guainville v departementu Eure-et-Loir.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Krátkometrážní filmy[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

César[editovat | editovat zdroj]

Ocenění
Nominace

Jiná ocenění[editovat | editovat zdroj]

Ocenění
Nominace

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]