Přeskočit na obsah

André Hunebelle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
André Hunebelle
Narození1. září 1896
Meudon
Úmrtí27. listopadu 1985 (ve věku 89 let)
Nice

André Hunebelle (1. září 1896, Meudon, Hauts-de-Seine, Francie27. listopadu 1985, Nice, Alpes-Maritimes, Francie) byl francouzský umělecký designér, filmový scenárista, producent a režisér, který proslul jakožto tvůrce lehkých filmových komedií ať se jednalo o komedie romantické, vědecko-fantastické či historické.

Mezi jeho nejznámější snímky patří, mimo jiné, trilogie o Fantomasovi s Jeanem Maraisem v hlavní dvojroli (první hlavní roli zde hrál Louis de Funès) nebo snímek Tři mušketýři či dvojice parodických později natočených komediálních filmů na totéž téma Čtyři sluhové a čtyři mušketýři a Čtyři sluhové a kardinál.

Původním povoláním byl technik, ale toto povolání fakticky nevykonával. Po první světové válce pracoval jakožto umělecký designér, galerista a obchodník. Navrhoval kolekce užitkového a okrasného skla a ve své době byl poměrně úspěšný i známý. K filmu se dostal až ve svých 50 letech po 2. světové válce. Přesto se stal francouzským filmovým klasikem a jedním z komerčně nejúspěšnějších francouzských filmových režisérů.

Filmografie, výběr

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]