Jeanne Moreau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeanne Moreau

Jeanne Moreau v roce 1991
Narození 23. ledna 1928 (89 let)
Paříž, FrancieFrancie Francie
Alma mater Conservatoire national supérieur d’art dramatique
Národní konzervatoř hudby a tance v Paříži
Aktivní roky 1949–dodnes
Manžel(ka) Jean-Louis Richard
William Friedkin
César
Nejlepší herečka
1992 - La Vieille qui marchait dans la mer
Čestný César (1995, 2008)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeanne Moreau (* 23. ledna 1928 Paříž) je francouzská divadelní a filmová herečka, filmová režisérka a zpěvačka.

Celkem se podílela na více než 120 filmech. Především v padesátých a šedesátých letech 20. století patřila k nejpopulárnějším filmovým hvězdám.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Je dcerou britské tanečnice a francouzského barmana. Když jí bylo 11 let, rodiče se rozvedli.

Od roku 1946 studovala na pařížské konzervatoři Conservatoire national supérieur d'art dramatique a už v letech 1948-1952 pokračovala a hrála v divadle Comédie-Française. V roce 1952 se odešla do experimentálního Théâtre National Populaire, ale působila i na jiných scénách, včetně Broadwaye.

V 50. letech získala několik divadelních cen. K nejoceňovanějším patřily její role v Pygmalionu G. B. Shawa a v Pekelném stroji Jeana Cocteaua z roku 1954.

V roce 1948 debutovala též ve filmu. Po menších rolích, jako byl např. snímek Nesahejte na prachy s Jeanem Gabinem z roku 1953, měla první větší úspěch ve filmech Výtah na popraviště (1957) a Milenci (1958) v režii Louise Malle a postupně se prosadila jako významná filmová herečka.

Zejména v 60. letech následovaly četné hlavní role ve francouzských i mezinárodních produkcích mnoha významných režisérů, jako například Michelangelo Antonioni (Noc), Orson Welles (Proces), Luis Buñuel (Deník komorné), François Truffaut (Nevěsta byla v černém), Roger Vadim (Nebezpečné známosti), Tony Richardson (Slečna učitelka) nebo Peter Brook (Moderato Cantabile). Velkou proslulost získala rolí Cathérine v Truffautově filmu Jules a Jim z roku 1962, kterou lze v její filmografii považovat za významnou.

V dalších letech spolupracovala například v roku 1982 s Rainerem Fassbinderem ve filmu Querelle nebo s Wimem Wendersem ve snímku Až na konec světa z roku 1991.

Souběžně s filmovou tvorbou i nadále hrála v divadle. Na dvou filmech se podílela jako režisérka. Ve Francii je populární též jako zpěvačka a v roce 1964 získala cenu Grand Prix du Disque.

Byla dvakrát vdaná. Z prvního manželství (19491951) s hercem Jean-Louisem Richardem se narodil syn Jérôme Duvon, který je dnes úspěšným malířem. V letech 19771980 byla provdána s režisérem Williamem Friedkinem.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

César[editovat | editovat zdroj]

Ocenění
Nominace

Molièrova cena[editovat | editovat zdroj]

Nominace
Nominace

Jiná ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jeanne Moreau na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]