George Miller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Miller
George Miller na Filmovém festivalu v Cannes (2015)
Narození3. března 1945 (77 let)
Brisbane, Queensland, Austrálie Austrálie
Aktivní roky1970–současnost

George Miller (vlastním jménem George Miliotis[zdroj?]; * 3. března 1945) je australský filmový režisér, scenárista a producent.

Po vystudování střední školy se dal na medicínu v Novém Jižním Walesu a vystudoval ji. Díky jeho bratru Chrisovi, se kterým společně natočili krátký snímek, získal svojí první filmařskou cenu.

V roce 1971 začal studovat na Melbournské universitě filmové semináře. Jeho prvním filmovým debutem byl film Violence In the Cinema, Part 1. V roce 1979 natočil se začínajícím hercem Melem Gibsonem první díl Šíleného Maxe. Rozpočet filmu byl pouze 350 000 dolarů, které si režisér vydělal jako začínající lékař. Film byl úspěšný a vydělal několikanásobně více, než byly jeho náklady. Do roku 1985 natočil ještě dvě pokračování. Do roku 2015 natočil několik komedií a animovaných filmů. Mezi nimi byly nejznámější Čarodějky z Eastwicku a 2. díl prasátka Babe. Jeho předposledními filmy byla animovaná série Happy Feet.

V roce 2015 měl premiéru jeho další film Šílený Max: Zběsilá cesta. Tento film natočil už s novým hlavním představitelem Tomem Hardym, snímek byl v ČR uveden 15. května 2015.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]