Přeskočit na obsah

Louis Malle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Louis Malle
Narození30. října 1932
Thumeries, Nord, FrancieFrancie Francie
Úmrtí23. listopadu 1995 (ve věku 63 let)
Beverly Hills, Kalifornie, USAUSA USA
Aktivní roky1953–1994
César
Nejlepší režisér
1988 - Na shledanou, chlapci

Louis Malle (* 30. října 1932 Thumeries, Nord23. listopadu 1995 Beverly Hills, USA) byl francouzský režisér, scenárista a filmový producent, držitel mnoha mezinárodních filmových cen, včetně Oscara, Césara a Filmové ceny Britské akademie. Od poloviny sedmdesátých let 20. století působil ve Spojených státech. K jeho nejznámějším snímkům patří dokumentární film Svět ticha (1956) a hrané filmy Atlantic City (1980) a Na shledanou, chlapci (1987).

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mládí a začátek kariéry[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do průmyslnické rodiny. Nejdřív začal studovat politologii na pařížské Sciences Po, pak přešel na filmovou školu La Fémis, kde se učil filmové vědě.

V roce 1956 spolupracoval s Jacquesem-Yvesem Cousteauem jako spolurežisér a kameraman na dokumentárním filmu Svět ticha (1956), oceněném Oscarem a Zlatou palmou na filmovém festivalu v Cannes. Jeho samostatným celovečerním debutem byl film Výtah na popraviště (1958) - snímek, který výrazně napomohl k popularitě Jeanne Moreau, tehdy mladé a začínající herečce, kterou pak obsadil i do svého dalšího filmu Milenci (1958). Tento film díky svému sexuálnímu obsahu vyvolal v USA velké kontroverze a po různých soudních sporech vedl až k vytvoření právní definice obscénnosti Nejvyšším soudem Spojených států amerických.

Styl jeho tvorby je někdy spojován s hnutím francouzské nové vlny, i když jeho práce je odlišná od klasických postupů Godarda, Truffauta, Chabrola, Rohmera a dalších představitelů tohoto směru. Nicméně za film Zazie v metru (1960) obdržel právě od Truffauta nadšený dopis, k jehož napsání ho tento film inspiroval.

Jeho další filmy se rovněž zabývají citlivými tématy. Film Bludička (1963) pojednává o muži, který hodlá spáchat sebevraždu, Le Souffle au coeur (1971) se zabývá incestním vztahem mezi matkou a synem, a film Lacombe Lucien (1974) je o kolaboraci vichistické Francie s nacistickým Německem během druhé světové války.

Indické působení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1968 navštívil Indii a vytvořil zde dokumentární film Calcutta (1968) a sedmidílný dokumentární seriál L'Inde fantôme (1969). Ve těchto dílech se soustředil na vykreslení skutečné Indie, jejích rituálů a slavností, dostal se ale proto do sporu s tehdejší indickou vládou, které se jeho ztvárnění země nelíbilo a požádala britskou BBC o zastavení vysílání pořadu. Když stanice jejímu požadavku nevyhověla, indičtí představitelé zakázali BBC na několik let natáčení v Indii.

Působení v USA[editovat | editovat zdroj]

V polovině sedmdesátých let se přestěhoval do Spojených států, kde intenzivně pokračoval v natáčení nových filmů. K jeho „americkým“ snímkům patří například filmy Děvčátko (1978), Atlantic City (1980), My Dinner with Andre (1981), Koumáci (1984), Na shledanou, chlapci (1987), Milou v máji (1990) nebo Posedlost (1992). Jeho zdejší činnost přispěla k popularizaci francouzské kinematografie ve Spojených státech a snímek My Dinner with Andre patřil k stěžejním filmům nezávislého hnutí americké kinematografie osmdesátých let 20. století.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1965–1967 byl ženatý s Anne-Marie Deschodt. V roku 1971 se mu s německou herečkou Gilou von Weitershausen narodil syn (Manuel Cuotemoc) a v roku 1974 měl s francouzskou herečkou Alexandrou Stewart dceru Justine. V roku 1980 se oženil s herečkou Candice Bergen a společně měli dceru Chloé Malle, narozenou v roce 1985.

Zemřel v roku 1995 na lymfom ve svém domě v Beverly Hills v Kalifornii.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Režijní filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy
Krátkometrážní filmy

Scenáristická filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy
Krátkometrážní filmy

Herecká filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy
Krátkometrážní filmy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louis Malle na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]