Louis Malle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Louis Malle
Narození30. října 1932
Thumeries, Nord, FrancieFrancie Francie
Úmrtí23. listopadu 1995 (ve věku 63 let)
Beverly Hills, Kalifornie, USAUSA USA
Aktivní roky1953–1994
César
Nejlepší režisér
1988 - Na shledanou, chlapci

Louis Malle (* 30. října 1932 Thumeries, Nord23. listopadu 1995 Beverly Hills, USA) byl francouzský režisér, scenárista a filmový producent, držitel mnoha mezinárodních filmových cen, včetně Oscara, Césara a Filmové ceny Britské akademie. Od poloviny sedmdesátých let 20. století působil ve Spojených státech. K jeho nejznámějším snímkům patří dokumentární film Svět ticha (1956) a hrané filmy Atlantic City (1980) a Na shledanou, chlapci (1987).

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mládí a začátek kariéry[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do průmyslnické rodiny. Nejdřív začal studovat politologii na pařížské Sciences Po, pak přešel na filmovou školu La Fémis, kde se učil filmové vědě.

V roce 1956 spolupracoval s Jacquesem-Yvesem Cousteauem jako spolurežisér a kameraman na dokumentárním filmu Svět ticha (1956), oceněném Oscarem a Zlatou palmou na filmovém festivalu v Cannes. Jeho samostatným celovečerním debutem byl film Výtah na popraviště (1958) - snímek, který výrazně napomohl k popularitě Jeanne Moreau, tehdy mladé a začínající herečce, kterou pak obsadil i do svého dalšího filmu Milenci (1958). Tento film díky svému sexuálnímu obsahu vyvolal v USA velké kontroverze a po různých soudních sporech vedl až k vytvoření právní definice obscénnosti Nejvyšším soudem Spojených států amerických.

Styl jeho tvorby je někdy spojován s hnutím francouzské nové vlny, i když jeho práce je odlišná od klasických postupů Godarda, Truffauta, Chabrola, Rohmera a dalších představitelů tohoto směru. Nicméně za film Zazie v metru (1960) obdržel právě od Truffauta nadšený dopis, k jehož napsání ho tento film inspiroval.

Jeho další filmy se rovněž zabývají citlivými tématy. Film Bludička (1963) pojednává o muži, který hodlá spáchat sebevraždu, Le Souffle au coeur (1971) se zabývá incestním vztahem mezi matkou a synem, a film Lacombe Lucien (1974) je o kolaboraci vichistické Francie s nacistickým Německem během druhé světové války.

Indické působení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1968 navštívil Indii a vytvořil zde dokumentární film Calcutta (1968) a sedmidílný dokumentární seriál L'Inde fantôme (1969). Ve těchto dílech se soustředil na vykreslení skutečné Indie, jejích rituálů a slavností, dostal se ale proto do sporu s tehdejší indickou vládou, které se jeho ztvárnění země nelíbilo a požádala britskou BBC o zastavení vysílání pořadu. Když stanice jejímu požadavku nevyhověla, indičtí představitelé zakázali BBC na několik let natáčení v Indii.

Působení v USA[editovat | editovat zdroj]

V polovině sedmdesátých let se přestěhoval do Spojených států, kde intenzivně pokračoval v natáčení nových filmů. K jeho „americkým“ snímkům patří například filmy Děvčátko (1978), Atlantic City (1980), My Dinner with Andre (1981), Koumáci (1984), Na shledanou, chlapci (1987), Milou v máji (1990) nebo Posedlost (1992). Jeho zdejší činnost přispěla k popularizaci francouzské kinematografie ve Spojených státech a snímek My Dinner with Andre patřil k stěžejním filmům nezávislého hnutí americké kinematografie osmdesátých let 20. století.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

V letech 1965–1967 byl ženatý s Anne-Marie Deschodt. V roku 1971 se mu s německou herečkou Gilou von Weitershausen narodil syn (Manuel Cuotemoc) a v roku 1974 měl s francouzskou herečkou Alexandrou Stewart dceru Justine. V roku 1980 se oženil s herečkou Candice Bergen a společně měli dceru Chloé Malle, narozenou v roce 1985.

Zemřel v roku 1995 na lymfom ve svém domě v Beverly Hills v Kalifornii.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Režijní filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy
Krátkometrážní filmy

Scenáristická filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy
Krátkometrážní filmy

Herecká filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Celovečerní filmy
Krátkometrážní filmy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louis Malle na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BILLARD, Pierre. Louis Malle, le rebelle solitaire. Paříž: Plon, 2003. 580 s. ISBN 2-259-19243-2. (francouzsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]