Prohnilí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prohnilí
Původní názevLes Ripoux
Země původuFrancieFrancie Francie
Jazykfrancouzština
Délka107 min
Žánrybuddy movie
filmová komedie
kriminální film
NámětSimon Michaël
ScénářClaude Zidi
Didier Kaminka
RežieClaude Zidi
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePhilippe Noiret
Thierry Lhermitte
Régine Régine
Julien Guiomar
Abbes Zahmani
… více na Wikidatech
ProdukceClaude Zidi
HudbaFrancis Lai
KameraJean-Jacques Tarbes
KostýmyOlga Pelletier
StřihNicole Saunier
Výroba a distribuce
PremiéraFrancie 19. září 1984
DistribucePathé Distribution
Předchozí a následující díl
Prohnilí proti prohnilým
Prohnilí na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prohnilí (originální francouzský název Les Ripoux) je francouzská filmová komedie z roku 1984, kterou režíroval Claude Zidi podle vlastního scénáře.

Film pojednává o potížích dvou kamarádů, úplatných policistů. Film ukazuje Paříž v neobvyklém prostředí malých ulic, průchodů, poblíž stanice metra Barbès – Rochechouart apod. Snímek se odehrává v pařížské čtvrti Montmartre a ve filmu je také vidět její dominantu, baziliku Sacré-Cœur nebo Hipodrom Vincennes, nacházející se v dvanáctém pařížském obvodu.

Film získal v roce 1985 dvě filmové ceny César. Díky diváckému úspěchu byla později natočena ještě dvě pokračování Prohnilí proti prohnilým (1989) a Superprohnilí (2003).

Děj[editovat | editovat zdroj]

René Boisrond je policejním inspektorem v 18. pařížském obvodu. Žije s bývalou prostitutkou Simonou a svůj malý plat si přilepšuje úplatky od zdejších živnostníků, spekulantů a malých zlodějů, za což kryje jejich drobné podvody. Jednou se rozhodnou se svým kolegou Pierrotem okrást pasáka, ale jsou pronásledováni policií a Pierrot skončí ve vězení.

René dostane k zaučení nováčka. François Lesbuche je mladý inspektor, který přijíždí do Paříže, aby udělal zkoušky a stal se policejním komisařem. Je abstinent, neprovozuje hazard a odmítá jakoukoliv formu korupce. S Reném se proto dostávají neustále do sporů. René se ho snaží získat pro svou filozofii, bere ho na hipodrom, aby ho naučil sázet na koně. Vysvětluje mu své pojetí spravedlnosti. Nakonec na něj nasadí prostitutku Natašu, do které se François zamiluje. Aby získal finance na její nákladný život, přece jen přistoupí na Reného styl.

Jednou dostanou na komisařství za úkol sledovat překupníka s drogami Camouna. Když má však dojít k předání větší zásilky drog, akci převezme speciální protidrogové oddělení. François vymyslí plán, jak se zmocnit miliónu dolarů, které mají být zaplaceny za drogy, ale René je proti. Po Françoisově nátlaku nakonec souhlasí. Plán ale vyjde jen zčásti. Okradou Camouna, ten je však pronásleduje. François s penězi pro jistotu uprchne a René vyláká překupníka a jeho lidi k sobě domů a zachrání se jedině tak, že dům zapálí. Při následujícím soudním přelíčení tvrdí, že peníze shořely. Je odsouzen na dva roky do vězení ale po jejich uplynutí na něj před věznicí čeká kromě Reného přítelkyně Simony také François s Natašou.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Philippe Noiret René Boisrond
Thierry Lhermitte François Lesbuche
Grace de Capitani Nataša
Régine Simona
Julien Guiomar komisař Bloret
Albert Simono inspektor Leblanc
Claude Brosset Vidal
Pierre Frag Pierrot
Jacques Frantz Frank
Bernard Bijaoui Camoun
Jacques Santi inspektor IGS
Olivier Granier inspektor IGS
Henri Attal Dédé
Jacques Ciron majitel restaurace
François Cadet recepční v hotelu Louxor
Ticky Holgado Alfons
Pierre Baton prokurátor
Pascal Pistacio „Ježíš“

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

César 1985[editovat | editovat zdroj]

Ocenění
Nominace

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]