Zvíře (film, 1977)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zvíře
Původní název L'Animal
Země Francie
Jazyk francouzský
Délka 96 min
Žánr komedie
Scénář Claude Zidi
Michel Audiard
Dominique Fabre
Režie Claude Zidi
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Jean-Paul Belmondo
Raquel Welch
Produkce Christian Fechner
René Malo
Hudba Vladimir Cosma
Kamera Claude Renoir
Výroba a distribuce
Premiéra 5. října 1977
Produkční společnost Cerito Films
Distribuce Cerito Films, AMLF
Zvíře na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zvíře (originální název L'Animal) je francouzský film z roku 1977. Jean-Paul Belmondo v něm vytvořil hlavní dvojroli kaskadéra Michela Gauchéra a herce Bruna Ferrariho. Hlavní ženskou postavu kaskadérky Jane Gardnerové vytvořila americká herečka Raquel Welchová.

V české verzi filmu daboval obě Belmondovy postavy Jiří Krampol.

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Kaskadér Michel (ve filmu též zvaný Mike) Gauché má před svatbou s Jane Gardnerovou. Při natáčení jedné filmové scény se po havárii svého automobilu oba zraní. Jane si odmítne Mika vzít a rozhodne se zanechat povolání kaskadérky. Mike se po uzdravení potýká s těžkou finanční situací. Musí platit svého impresária Hyacintha, nedaří se mu však sehnat pořádnou práci. Musí brát i malé zakázky a uchýlí se i k podvodu - předstírá demenci, aby získal sociální dávky.

Mezitím je očekáván přílet herce Bruna Ferrariho, který má v Paříži natáčet svůj nový film. Ve filmu je však mnoho scén vyžadujících kaskadérské nadání, a jak se záhy ukáže, Bruno Ferrari trpí závratí již několik metrů nad zemí. Je proto nutné sehnat jeho dvojníka, který by ho v náročných scénách zastupoval. Díky fyzické podobě je vybrán právě Mike, byť jej provází pověst postrachu všech filmařů. Mike se rozhodne získat ke spolupráci i Jane, neboť v tom vidí příležitost nejen si slušně vydělat, ale též získat zpět i její lásku. Jane o něj však momentálně nestojí, navíc se o ní uchází bohatý hrabě de Saint-Prix. Ten ji pozval na slavnost do svého zámku, aby ji přestavil jako svou příští manželku. Janina kamarádka Doris to prozradí Mikovi, kterému se podaří se do zámku v přestrojení vloudit a přemluvit Jane ke spolupráci.

Scény provázející natáčení jsou postaveny i na zápletkách využívajících zjevně homosexuální orientaci Bruna Ferrariho a jeho podobu s Mikem Gauchérem.

Kromě hraběte se snaží Jane nadbíhat i režisér Sergio Campanese. Mikovi se však nakonec podaří získat si zpět Janinu náklonnost, byť ještě v samém závěru musí překazit chystanou svatbu s hrabětem de Saint-Prix.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Herec Role
Jean-Paul Belmondo Michel Gauché
Jean-Paul Belmondo Bruno Ferrari
Raquel Welch Jane Gardner
Dany Saval Doris
Charles Gérard Hyacinthe
Aldo Maccione Sergio Campanese
Julien Guiomar producent

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Film Zvíře se natáčel převážně v Paříži a přilehlém okolí. Zámek hraběte de Saint-Prix je Château de Vigny ležící jen pár desítek kilometrů severozápadně od Paříže.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1978 byl film nominován na Césara za nejlepší filmovou hudbu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Zvíře | L'Animal | Filmová místa.cz. www.filmovamista.cz [online]. [cit. 2017-09-23]. Dostupné online. (česky)