Přeskočit na obsah

Zvíře (film, 1977)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zvíře
Původní názevL'Animal
Země původuFrancieFrancie Francie
Jazykfrancouzština
Délka96 min
Žánrkomedie
ScénářClaude Zidi
Michel Audiard
Dominique Fabre
RežieClaude Zidi
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJean-Paul Belmondo
Raquel Welch
ProdukceChristian Fechner
René Malo
HudbaVladimir Cosma
KameraClaude Renoir
Výroba a distribuce
Premiéra5. října 1977
Produkční společnostCerito Films
DistribuceCerito Films, AMLF
Zvíře na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zvíře (originální název L'Animal) je francouzská akční komedie z roku 1977. Jean-Paul Belmondo v ní vytvořil hlavní dvojroli kaskadéra Michela Gauchera a herce Bruna Ferrariho. Hlavní ženskou postavu ztvárnila americká modelka a herečka Raquel Welchová.

V české verzi filmu daboval obě Belmondovy postavy Jiří Krampol.

Děj filmu

[editovat | editovat zdroj]

Kaskadér Michel „Mike“ Gaucher má před svatbou s krásnou kolegyní Jane Gardnerovou. Při natáčení jedné filmové scény se ale jeho vinou oba zraní a skončí v nemocnici. Jane se na Mika rozzlobí, odmítne si ho vzít, a práce kaskadérky se rozhodne úplně zanechat. Mike se zatím po uzdravení potýká s těžkou finanční situací. Musí platit svého manažera Hyacintha, nedaří se mu však sehnat pořádnou práci. Nezbývá mu než brát i malé a nedůstojné zakázky a uchýlí se i k podvodu – předstírá demenci, aby získal sociální dávky.

Mezitím do Paříže přilétá herecká hvězda Bruno Ferrari, který zde má natáčet svůj nový film. Je v něm však mnoho scén vyžadujících kaskadérské umění, a jak se záhy ukáže, Ferrari je mimořádně bázlivý a trpí závratí již kousek nad zemí. Je proto nutné sehnat dubléra, který by ho v náročných scénách zastupoval, aniž by to někdo poznal, a dokonalého dvojníka najdou filmaři právě v Mikovi. Producent Fechner ho tedy angažuje, přestože Mika pro jeho lehkovážnost a hazardérství provází pověst postrachu všech filmařů.

Mike se rozhodne získat k práci na filmu i Jane, neboť v tom vidí příležitost nejen si slušně vydělat, ale také získat zpět její lásku. Jane o něj však momentálně nestojí, navíc se o ní uchází bohatý postarší hrabě de Saint-Prix. Ten ji pozval na slavnost do svého zámku, aby ji představil ve společnost jako svou budoucí manželku. Janina kamarádka Doris to prozradí Mikovi, kterému se podaří se do zámku v přestrojení vloudit a způsobit klasickou katastrofu, ale nakonec Jane přemluví.

Scény provázející natáčení jsou postaveny i na zápletkách využívajících stereotypně homosexuální orientaci a zženštilé vystupování Bruna Ferrariho, v kontrastu s povahově diametrálně odlišným Mikem Gaucherem.

Kromě hraběte se snaží Jane nadbíhat i temperamentní italský režisér Sergio Campanese. Mikovi se však nakonec Janinu náklonnost zpět získat podaří, byť ještě v samém závěru musí v poslední chvíli překazit svatbu s hrabětem de Saint-Prix.

Herec Role
Jean-Paul Belmondo Michel Gaucher
Jean-Paul Belmondo Bruno Ferrari
Raquel Welch Jane Gardner
Dany Saval Doris
Charles Gérard Hyacinthe
Aldo Maccione Sergio Campanese
Julien Guiomar producent Fechner

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]
  • V epizodních rolích se v úvodu filmu objeví francouzský zpěvák Johnny Hallyday a britská herečka a modelka Jane Birkinová. Oba ve filmu hrají sami sebe.
  • Michel Gaucher vezme drobnou práci v obchodním domě, kde je, převlečený za gorilu, jako kaskadér součástí promoční akce na těstoviny Panzani (čas 21:30–23:00).
  • Jean-Paul Belmondo sehrál jako obvykle všechny své kaskadérské scény, přišel však k několika zraněním: při pádu ze schodů si poranil nohu a při natáčení scény v zahradě zámku hraběte de Saint-Prix ho tygr kousl do ucha.
  • Postava cholerického producenta Fechnera (Julien Guiomar) se jmenuje podle Christiana Fechnera, který tento film skutečně produkoval.
  • Režisér Claude Zidi později litoval obsazení Raquel Welchové, s níž byla údajně velmi těžká spolupráce.
  • Postavu Hyacintha hrál Charles Gérard, Belmondův skutečný přítel, který se po jeho boku objevil i v řadě dalších filmů.

Film Zvíře se natáčel převážně v Paříži a přilehlém okolí. Zámek hraběte de Saint-Prix je Château de Vigny ležící na severozápadním okraji pařížské aglomerace (departement Val-d'Oise).[1]

V roce 1978 byl film nominován na Césara za nejlepší filmovou hudbu.

  1. Zvíře | L'Animal | Filmová místa.cz. www.filmovamista.cz [online]. [cit. 2017-09-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]