Pan Klein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pan Klein
Původní název Monsieur Klein
Země FrancieFrancie Francie
ItálieItálie Itálie
Jazyk francouzština
Délka 123 min
Žánr Drama
Scénář Franco Solinas
Režie Joseph Losey
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Alain Delon: Robert Klein
Jeanne Moreau: Florence
Francine Bergé: Nicole
Juliet Berto: Jeanine
Suzanne Flon: domovnice
Massimo Girotti: Charles
Michael Lonsdale: Pierre
Louis Seigner: Robertův otec
Kamera Gery Fisher
Výroba a distribuce
Premiéra Francie 27. října 1976
Ocenění César pro nejlepší film (1977)
Pan Klein na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pan Klein (Monsieur Klein) je francouzský hraný film z roku 1976, který režíroval Joseph Losey. Film se odehrává v okupované Paříži za druhé světové války. Snímek byl v roce 1977 oceněn třemi Césary.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Paříž v roce 1942. Robert Klein je původem alsaský obchodník se starožitnostmi, který nakupuje výhodně umělecká díla od židů. Jednoho dne zjistí, že mu někdo objednal předplatné židovských novin, ačkoliv on sám židem není. Nahlásí vše na Policejní prefektuře, kde se dozví, že existuje ještě jiný Robert Klein, který se za něj vydává. Snaží se jej proto najít. Vzniknou mu ovšem potíže s Úřadem pro židovské otázky. Musí doložit svůj nežidovský původ a odjíždí za svým otcem do Štrasburku, aby získal rodné listy prarodičů a praprarodičů, které vyžadují rasové zákony. Rodný list jedné své prababičky, která se narodila v Alžíru, však není k dispozici. Obstará si proto falešné doklady a rozhodne se odejet do Marseille a emigrovat. Přesto se znovu do Paříže vrátí, aby nalezl druhého Roberta Kleina. Přitom je zatčen, deportován na Vélodrome d'Hiver, kde je naložen do vlaku do koncentračního tábora.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Film získal v roce 1977 tři ceny César za nejlepší film, nejlepší režii (Joseph Losey) a nejlepší výpravu (Alexandre Trauner).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]