Claude Zidi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Claude Zidi
Narození25. července 1934 (89 let)
Paříž
FrancieFrancie Francie
Alma materÉcole Louis-Lumière
DětiHélène Zidi, Julien Zidi a Claude Zidi Jr.
PříbuzníLola Zidiová-Rénierová[1] (vnučka)
César
1985: Prohnilí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Claude Zidi (* 25. července 1934 Paříž) je francouzský scenárista, režisér a kameraman, který se stal známým zejména díky svým lehkým situačním komediím.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodiče pocházeli z Alžírska.

Umělecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Na filmové škole Louise Lumièria v Paříži nejprve studoval kameru a s touto filmovou profesí také u filmu začínal. Postupně se ale vypracoval a stal se z něj asistent režie. K vlastní režii se dostal až v roce 1971 kdy natočil svůj první film Bažanti s herci francouzské hudební skupiny Les Charlots. S nimi pak natočil ještě několik úspěšných lehkých situačních komedií, např. Bažanti jdou do boje, Blázni ze stadiónu nebo snímek, Velký bazar. Ve filmu Hořčice mi stoupá do nosu spolupracoval s komikem Pierrem Richardem. Velmi úspěšný byl také film Zvíře s Jean-Paulem Belmondem a Raquel Welchovou v hlavní roli. Velmi známými i úspěšnými se staly další komedie natočené s komikem Louisem de Funèsem Křidýlko nebo stehýnko a Jeden hot a druhý čehý. Mezi jeho nejznámější filmy patří i Asterix a Obelix.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za film Prohnilí s Philippem Noiretem v hlavní roli obdržel v roce 1985 francouzskou filmovou cenu César za nejlepší film a režii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]