Křidýlko nebo stehýnko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křidýlko nebo stehýnko
Původní název L'aile ou la cuisse
Země FrancieFrancie Francie
Jazyk francouzština
Délka 101 min
Žánr Komedie
Scénář Claude Zidi
Michel Fabre
Režie Claude Zidi
Obsazení a filmový štáb
Hudba Vladimir Cosma
Kamera Claude Renoir
Wladimir Ivanov
Střih Monique Isnardon
Robert Isnardon
Výroba a distribuce
Premiéra Francie 27. října 1976
Křidýlko nebo stehýnko na ČSFD Kinoboxu IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křidýlko nebo stehýnko je francouzská filmová komedie, ve které hrál Louis de Funès, z roku 1976. Louis de Funès v roce 1974 utrpěl srdeční infarkt a strávil téměř rok na lůžku. V roce 1976 mu významný producent Christian Fechner (série filmů Bažanti, Zvíře s Belmondem) navrhl, aby s ním režisér Claude Zidi natáčel film Křidýlko nebo stehýnko a Louis de Funès souhlasil.

Natáčení probíhalo za zvláštních podmínek. Rozhodující souhlas musela udělit pojišťovna, která film pojistila, protože natáčení s kardiakem bylo téměř nepojistitelné. A jedině díky Fecnherovu úsilí pojišťovna souhlasila. Na natáčení byla neustále přítomna sanitka a kardiolog. FIlmový štáb souhlasil s denní výplatou honorářů, pro případ, že by se film musel zastavit.

Nakonec se jednalo o mimořádně úspěšný de Funèsův comeback. S tím, že on sám tvrdil, že opustil typ role cholerického herce a přechází touto rolí Duchemina na nový styl hraní.

Zajímavost: roli syna Gérarda měl původně hrát Pierre Richard. Ten však v té době dostal možnost natočit film Hračka. Odmítnutí role ale nepřestal litovat.

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Pan Charles Duchemin (Louis de Funès) hájí největší chloubu Francie – gastronomii. Vydává proslulého knižního gastronomického průvodce a hodnotí kvalitu a vytříbenost jednotlivých restaurací. Má starosti se svým synem, který se nechce stát jeho nástupcem, ale klaunem v cirkusu. Jeho hlavním protihráčem je král motorestů a závodních jídelen podnikatelem Tricatel (Julien Guiomar), který se chystá v ďábelském plánu skoncovat s tradiční francouzskou kuchyní.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Louis de Funès Charles Duchemin
Coluche Gèrard Duchemin, jeho syn
Julien Guiomar Jacques Tricatel
Claude Gensac Stará Mariette
Ann Zacharias Mladá Mariette