Hazardní hra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Společnost hrající ruletu (kolem roku 1800)
Hrací automaty v Las Vegas.

Hazardní hra je taková hra šancí nebo dovedností, jejíž výsledek závisí výhradně nebo převážně na náhodě.[1] Hazardní hra se obvykle hraje o peníze, případně jejich ekvivalent (žetony), které hráči sázejí na výsledek hry a které jsou po skončení hry nějakým způsobem rozděleny mezi výherce (sázecí poměr). Tento poměr bývá obvykle v neprospěch sázejících. To znamená, že se nerozděluje celý objem vsazených částek, ale jistá část zůstává bez ohledu na výsledek hry jejímu pořadateli.

Někteří lidé si hraním hazardních her zpříjemňují volný čas, jiné motivuje vidina rychlého nebo snadného zisku. Ze známých her se mezi hazardní hry řadí především ruleta, různé loterie, kostky, výherní hrací automaty, sportovní sázky a některé karetní hry.

Slovo hazard je odvozeno z arabského asár, kostka, výraz je tedy původně odvozen ze hry v kostky.[2]

Přesnější vymezení[editovat | editovat zdroj]

Existuje několik definic hazardních her, na jejichž základě různé hry mohou i nemusí být chápány jako hazardní. Zde jsou shrnuta některá kritéria:

Míra náhody[editovat | editovat zdroj]

Hazardní hry lze především vymezit jako hry, jejichž výsledek závisí na náhodě. Protože však svou roli hraje náhoda prakticky ve všech hrách i sportech, za hazardní hry považujeme takové hry, u nichž je míra náhody velmi vysoká. U některých her je ovšem dosti složité rozhodnout, jak velkou roli v nich náhoda hraje. Navíc je míra náhody i u stejného typu hry pro různé hráče odlišná, obvykle je tím vyšší, čím méně jsou hráči zkušení, zatímco osvojováním herních mechanismů míru náhody snižují.

Sázecí poměr[editovat | editovat zdroj]

Často se uvádí, že základním požadavkem, aby hra mohla být chápána jako hazardní, je sázecí poměr, nepříznivý vůči sázejícím. Z tohoto hlediska nelze například mariáš (hraný o peníze) považovat za hazardní hru, protože veškeré vsazené peníze zůstávají mezi hráči. Je zřejmé, že toto kritérium pro vymezení hazardní hry nestačí. Lze si například snadno představit situaci, kdy nějaké kasino (třeba se snahou nalákat nové hráče) vyhlásí bonus pro vítěze v ruletě, což by mohlo dočasně vychýlit sázecí poměr ve prospěch sázejících a ruleta by „na chvíli“ přestala být hazardní hrou. Naopak v podstatě jakýkoli sportovní turnaj, na němž je uhrazen startovní poplatek, by bylo možné považovat za hazardní hru, protože startovní poplatek nebo jeho část zůstane v rukou organizátorů a výhra tedy není ekvivalentní vložené částce.

Výše sázek[editovat | editovat zdroj]

Svou roli v tom, co lze chápat jako hazardní hru, jistě hraje i výše sázek. Například loterie je podle obou předchozích kritérií bezesporu hazardní hra, ovšem člověk, který si jednou jednou za měsíc koupí v trafice Sportku by asi sám sebe těžko označil za hazardního hráče. Za hazardní hry tedy obvykle považujeme takové, v nichž se hraje o vysoké částky – z hlediska zúčastněných hráčů („vysoká částka“ tedy může mít na základě sociálního statusu hráče velmi rozdílné hodnoty).

Současná česká legislativa[editovat | editovat zdroj]

Český zákon nehovoří o hazardních hrách, ale o „loteriích a jiných podobných hrách“. Za tyto hry považuje takové hry, do nichž účastník vkládá sázku, jejíž návratnost není zaručena a o výhře rozhoduje náhoda, předem neznámá okolnost nebo událost, jejíž výsledek není nikomu předem znám a nemůže být sázejícím ovlivněn. Výslovně jsou v zákoně zmíněny: loterie, tomboly, výherní hrací přístroje, sportovní sázky, hry, které hráči hrají proti provozovateli kasina (karty, kostky, ruleta) a turnajové nebo hotovostní karetní hry, při nichž účastníci platí startovné, jehož návratnost není zaručena. Takovéto hry smějí provozovat na českém území pouze licencovaní provozovatelé, jejichž firma má sídlo na území České republiky. Výše kapitálu provozovatele musí být nejméně 100 milionů korun. Pouze k provozování loterie s výhrou do 200.000 korun a tomboly s výhrou do 50.000 korun stačí povolení obecního úřadu. Loterií a podobných her se smějí účastnit pouze hráči starší 18 let.

Zákon je ostře kritizován například ze strany pokerových nebo mariášových hráčů, kteří svou hru nepovažují za hazard, ale dovednostní disciplínu a kromě toho považují za nesmyslné, aby se turnaje v těchto hrách konaly pouze v licencovaných kasinech.[1]

Sázecí poměry[editovat | editovat zdroj]

Různé hazardní hry používají různé sázecí poměry. Sázecí poměr je vlastně poměr vsazené částky k vyplaceným výhrám. Právě neznalost sázecích poměrů je příčinou, že hráči hazardních her se chovají někdy velice pošetile.

Například ruleta má čísla od 1 do 36 a nulu. Pokud padne některé číslo od 1 do 36, obvykle vyhraje některý ze sázejících, pokud padne nula, všechny vklady připadnou kasinu. Sázecí poměr je tak 36 : 1. To poskytuje provozovateli hry zaručený podíl 2,7 % ze vsazených peněz. Hrací automat v hernách a restauracích má nastavený sázkový poměr, který je obvykle mnohem nevýhodnější a zaručuje provozovateli hracích automatů podíl třeba 20 – 50 %.

Gamblerství[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Gambling.

Lákavá představa rychle získat peníze nebo jiné hmotné výhry a nastavení pravidel hazardních her tak, že z dlouhodobého hlediska jsou nevýhodné pro sázející, vytvářejí bludný kruh. Mnozí jedinci získávají patologickou závislost na hře, rostoucí finanční problémy se snaží vyřešit další účastí na hře, což je velmi nebezpečné.

Hry[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SPANIER, David. Hazardní hry: kapesní průvodce. Ostrava : Krok, 1991. S. 5.  
  2. Ottův slovník naučný, heslo hasard.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo hasard.
  • SPANIER, David. Hazardní hry: kapesní průvodce. Ostrava : Krok, 1991.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]